Aromaterapia, czyli leczenie i pielęgnacja pachnącymi olejkami

Cześć!

Każda z nas zna potęgę zapachów. Działają na zmysły, jak mało co. I nie mam tu na myśli perfum i feromonów, ale coś bardziej naturalnego. Olejki eteryczne, bo o nich mówię, mają wiele właściwości leczniczych i pielęgnacyjnych. Sprawdź, jak wykorzystać je w aromaterapii.

Czym jest aromaterapia?

Aromaterapia łączy w sobie medycynę naturalną i zielarstwo oraz stosuje olejki eteryczne do celów leczniczych i pielęgnacyjnych. Polega na wprowadzeniu do organizmu czynnych biologicznie substancji pochodzenia roślinnego; substancje te przedostają się przez układ oddechowy lub skórę. Tak przeprowadzona aromaterapia ma bardzo wiele korzyści dla zdrowia i ogólnego wyglądu. Do jej największych zalet należą:

 • poprawa nastroju i odprężenie,
 • pomoc w zasypianiu,
 • poprawa koncentracji,
 • zapewnienie specyficznego klimatu w pomieszczeniach i poprawa atmosfery,
 • pomoc w zwalczeniu migreny, bólów głowy i mięśni,
 • pomoc w leczeniu kataru i przeziębienia,
 • zmniejsza stres i apatię.

Aromaterapia – najpopularniejsze metody

 1. Masaż aromaterapeutyczny to masaż ogólny ciała i/lub (w zależności od celu zabiegu) masaż miejscowy. Podczas zabiegu używa się mieszanki olejków eterycznych rozpuszczanych w naturalnych olejkach roślinnych.
 2. Kompres aromaterapeutyczny to forma miejscowej kąpieli. Polega na przykładaniu ręcznika nasączonego roztworem około 10 kropli olejku rozpuszczonego w połowie szklanki ciepłej wody.
 3. Kąpiel aromaterapeutyczna jest 15-30 minutowym zanurzaniem się w wodzie o temperaturze 38ºC, do której wlano 10-15 kropli mieszaniny olejków eterycznych. Kąpiel można zastosować do całego ciała lub miejscowo. Po zakończonym zabiegu skóry nie spłukuje się, lecz delikatnie wyciera ręcznikiem.
 4. Inhalacje to najpopularniejsze formy aromaterapii. Polegają na wdychaniu, rozpylaniu lub odparowywaniu olejków w pomieszczeniu. Do takiego zabiegu stosuje się około 10 kropel mieszaniny olejków oraz kominek ogrzewany świeczką.
 5. Sauna to świetne miejsce na zastosowanie olejku eterycznego. Liczbę kropel olejku i jego rodzaj dobiera się do typu sauny. Następnie rozpuszcza się je w wodzie i wylewa na kamienie lub umieszcza się w naczyniu nad grzejnikiem.

Produkty do aromaterapii

Aromaterapia zazwyczaj kojarzy się nam z olejkami eterycznymi pozyskanymi z różnych roślin. Tymczasem do pielęgnacji i domowego leczenia możemy wykorzystać inne produkty. Mogą to być na przykład świece i woski oraz produkty, które rozprowadzają zapach, czyli kominki, dyfuzory (elektryczne lub z patyczkami) i nawilżacze powietrza (tradycyjne lub ultradźwiękowe). Można kupić również bardziej zaawansowane zestawy do aromaterapii, składające się ze: świeczników, świecy, olejku eterycznego i akcesoriów dekoracyjnych. Co ciekawe do aromaterapii można również wykorzystać wapozon. Jest to urządzenie stosowane przez kosmetyczki przed manualnym oczyszczaniem twarzy.

ZAPAMIĘTAJ

Gdy wdychasz olejek, jego cząsteczki przenikają przez śluzówkę nosa i dostają się do krwi.
Jeżeli wcierasz olejek eteryczny, to przez pory skóry trafia do głębiej położonych tkanek, a następnie przedostaje się krwiobiegu.
Olejki nie odkładają się w organizmie i działają tylko podczas stosowania.
Masaże, inhalacje i kąpiele z użyciem olejków eterycznych wspomagają leczenie wielu chorób.
Olejków nie stosuje się wewnętrznie, chyba że robisz płukanie gardła.
Nie zaleca się stosowania nierozcieńczonych olejków bezpośrednio na skórę i przed opalaniem się.
I najważniejsze: aromaterapia jest alternatywną metodą leczenia.

Jakie olejki są waszymi ulubionymi? I jak je stosujecie?