Jak chronić włosy przed temperaturą? Oto najlepsze spraye termoochronne

Bad hair day… 

Każdy go czasami ma!

Puszące się, elektryzujące, suche, matowe i rozdwojone na końcach włosy, które absolutnie nie wyglądają dobrze – często to wina nadmiernej stylizacji. A właściwie nie samej stylizacji, co wysokiej temperatury.

Temperatura szkodzi włosom – to FAKT

Wysoka temperatura szkodzi włosom na kilka sposobów. Przede wszystkim zamienia wodę w parę, a przecież woda jest naturalną częścią włosa, niezbędną mu do zachowania zdrowia. Narażając włosy na działanie wysokiej temperatury, zgadzamy się na odparowanie tej wody i ich przesuszenie. Podwyższona temperatura powoduje też niszczenie keratyny i osłabienie struktury włosów, które zaczynają kruszyć się, łamać i rozdwajać.

Warto wiedzieć:

Podobnie szkodliwe działanie na włosy ma promieniowanie UV, więc ochrona przed słońcem jest tak samo ważna, jak ochrona przed temperaturą.

Jak chronić włosy przed temperaturą?

Metody są różne. Z jednej strony można po prostu ograniczyć stylizowanie włosów na ciepło, odłożyć prostownicę w kąt i myć włosy z takim wyprzedzeniem, żeby miały czas wyschnąć bez pomocy suszarki. Wiem jednak, że to trudne.

Ja chronię moje włosy przed temperaturą, stosując termoochronne kosmetyki do stylizacji włosów. Wystarczy spryskać włosy po umyciu takim specyfikiem, aby zapewnić im ochronę – takie produkty działają niczym tarcza, która będzie chroniła włosy przed szkodliwym wpływem wysokiej temperatury i sprawi, że częsta stylizacja wcale nie musi mieć niszczącego działania.

Grunt to wybór dobrej ochrony. I tu pewnie zapytacie o jedno.

Jaki spray termoochronny jest najlepszy?

Moje ulubione, lekkie kosmetyki termoochronne to:

Nanoil Heat Protectant Spray (200 ml) – lekka mgiełka, bardzo elegancka, o pięknym zapachu i formule, która nie obciąża włosów. Zawiera proteiny jedwabiu oraz składniki, które chronią włosy podczas stylizacji przed temperaturą sięgającą nawet 220 stopni! Poza tym chroni pasma przed matowieniem i zapobiega blaknięciu koloru, zachowując piękny blask, rewitalizując i wzmacniając. To najlepszy spray do stylizacji włosów, jaki stosowałam.

Philip B. Thermal Protection Spray (125 ml) – spray do włosów chroniący przed uszkodzeniem w wyniku stylizacji na gorąco. Nawilża dzięki połączeniu substancji roślinnych z krokosza barwierskiego, oleju mongongo i olejku ze słodkich migdałów, a do tego odbudowuje i odmładza za sprawą L-aminokwasów i witaminy E. Poza tym, że chroni, jest to więc też spray ułatwiający stylizację, nadający włosom objętość i piękny wygląd. Martwi tylko słaba wydajność.

CHI 44 Iron Guard Thermal Protection Spray (237 ml) – kolejny kosmetyk ochronny z atomizerem do łatwego zabezpieczania włosów podczas stylizacji. Zawiera proteiny jedwabiu, a jego specjalistyczna formuła wiązań kationowych utrzymuje w równowadze poziom nawilżenia i odżywienia włosów. Nie jest to najlepszy spray termoochronny pod względem składu, ale kusi atrakcyjną ceną i lekkością, dzięki której nie tworzy na włosach tłustej i ciężkiej warstwy.

Balmain Thermal Protection Spray (200 ml) – lekka, wodna mgiełka o uroczym, bladoróżowym kolorze, zamknięta w minimalistycznej butelce z atomizerem. Brzmi jak opis bardzo ciekawego kosmetyku. Szkoda tylko, że dość drogiego. Płacimy jednak za skuteczną ochronę podczas stylizacji z użyciem wysokiej temperatury i wzmacnianie włosów proteinami jedwabiu oraz panthenolem.

Kemon And 13 Heat Spray (200 ml) – termoochronny spray do modelowania włosów z kwasem ferulowym i flawonoidami z pestek winogron. Chroni włosy nie tylko przed wysoką temperaturą, ale też wolnymi rodnikami, które mogą powodować osłabienie się kondycji włosów. Można stosować go na suche i mokre włosy, aby nadać im miękkość, blask i elastyczność. To dobry sposób na bezpieczne modelowanie włosów, choć spray od Kemon nie zachwyca składem.

Schwarzkopf OSIS+ Flatliner (200 ml) – serum przeznaczone dla osób, które prostują włosy często i potrzebują ochrony przed wysokimi temperaturami. Oprócz tego, że spray chroni przed gorącem i zmniejsza łamliwość włosów, ułatwia również stylizację: prostuje i wygładza włosy. Skład nie jest jednak najlepszy, co może zniechęcić osoby, które przykładają wagę do tego, co stosują na włosy.

To ważne! Rzeczy, które warto wiedzieć

Po pierwsze nie musicie stosować konkretnie tych produktów, które poleciłam wyżej (choć myślę, że warto). Zachęcam do tego, żeby testować różne opcje i szukać tych najlepszych dla siebie i swoich włosów.

Pamiętajcie tylko, że kosmetyk do termoochrony włosów:

  • powinien mieć lekką, wodną formułą, aby nie obciążać włosów,
  • musi zapewniać ochronę przed bardzo wysokimi temperaturami,
  • najlepiej, jeśli ma formę sprayu, bo jest łatwy w użyciu,
  • dobrze, jeśli może być stosowany na suche i mokre włosy,
  • powinien też zawiera składniki regenerujące np. proteiny.