Jak dbać o cerę dojrzałą? Moje przepisy na domowe maseczki do cery dojrzałej

Zastanawiacie się, czy Wasza cera się starzeje albo wręcz już jest dojrzała? Pomogę Wam odpowiedzieć sobie na to i inne pytania, między innymi: jaka cera starzeje się najszybciej? Co przyspiesza starzenie się skóry? Jak dbać o cerę dojrzałą i jaki krem stosować do jej pielęgnacji? Na zakończenie przedstawię Wam moje przepisy na domowe maseczki do cery dojrzałej. Zachęcam do lektury!

Cera dojrzała, czyli jaka?

Mało kto wie, że cera dojrzała nie jest jednym z rodzajów skóry, to znaczy nie stanowi alternatywy dla cery suchej czy mieszanej. Określenie „cera dojrzała” dotyczy każdej kobiety w pewnym wieku i odnosi się nie do rodzaju skóry, lecz do jej kondycji.

Skóra zaczyna się starzeć już po dwudziestym piątym roku życia, a po trzydziestce proces nabiera rozpędu. Cera kobiety staje się dojrzała około czterdziestego piątego roku życia, w zależności od cech osobniczych. Wtedy zaczyna spadać poziom hormonów żeńskich: estrogenu i progesteronu, ściany naczyń krwionośnych ulegają uszkodzeniu i zmniejsza się ich liczba oraz pogarsza się ukrwienie skóry.

Cera dojrzała jest sucha, szara, pomarszczona i brakuje jej elastyczności. To wszystko rzutuje na wygląd twarzy, w tym jej kształt: policzki oraz kąciki oczu i ust opadają. To skutek słabnącej wraz z wiekiem produkcji kolagenu, spowolnionego metabolizmu komórkowego i mniejszej zdolności naskórka do regeneracji. Skóra pozbawiona tych naturalnych zabezpieczeń szybko traci wodę i powoli przyjmuje składniki odżywcze. Właśnie z tych powodów jej pielęgnacja jest skomplikowana.

Jaka cera starzeje się najszybciej?

Najszybciej starzeje się cera sucha, wrażliwa i alergiczna. Każda z nich gorzej broni się przed środowiskiem zewnętrznym, bo jest delikatna i cienka oraz ma słabą warstwę ochronną i szybciej ucieka z niej woda.

Co przyspiesza starzenie się skóry?

Proces starzenia się skóry przyspieszają następujące czynniki:

  • brak nawilżenia,
  • nieprawidłowe oczyszczanie skóry,
  • błędy w pielęgnacji,
  • dieta uboga w tłuszcze i zbyt bogata w cukry,
  • częste opalanie,
  • stres,
  • palenie papierosów i picie alkoholu.

Jak dbać o cerę dojrzałą?

Cera dojrzała wymaga ochrony przeciwsłonecznej. Mocna opalenizna postarza, a słońce wysusza skórę, podkreśla zmarszczki i przyczynia się do powstawania przebarwień. Zamiast rezygnować z opalania, wystarczy stosować preparaty z wysokim filtrem przed każdą ekspozycją na słońce, niezależnie od pory roku. To nie cofnie czasu, ale też nie przyspieszy procesu starzenia się skóry.

Ponadto cera dojrzała powinna być regularnie złuszczana – w domu lub w salonie kosmetycznym. Takie zabiegi usuwają martwy naskórek, a tym samym zmniejszają widoczność zmarszczek, delikatnie wygładzają skórę i poprawiają jej ukrwienie. Co więcej, złuszczanie – obok oczyszczania – odgrywa kluczową rolę w przygotowaniu skóry do przyjęcia składników odżywczych.

Cerę dojrzałą musicie także regularnie odżywiać. W tym pomoże Wam krem wygładzający na noc i regenerujące serum dla skóry dojrzałej. Najtrudniejsze w pielęgnacji są okolice oczu, które potrzebują intensywnego natłuszczenia i wzmocnienia struktury skóry. Nie zapominajcie o szyi – ona też podlega procesom starzenia. Podczas nakładania kosmetyków na twarz i okolice warto je delikatnie masować.

Jeżeli zaakceptowanie cery dojrzałej przychodzi Wam z trudem, możecie zastosować hormonalną terapię zastępczą (HTZ). Zaakceptowanie jej wbrew pozorom nie jest takie trudne, bo nie tylko daje nam zmarszczki, lecz także odbiera trądzik! Z kolei hormonalna terapia zastępcza opóźnia proces starzenia, ale nie zatrzymuje go, a przy tym zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi.

Cera dojrzała – jaki krem wybrać?

Mam nadzieję, że zdajecie sobie sprawę z tego, że nawet najlepszy i najdroższy krem przeciwzmarszczkowy nie zatrzyma procesu starzenia się skóry, a już na pewno go nie cofnie. Tego typu preparat ma na celu odpowiednie nawilżenie skóry i ujędrnienie jej, co przy okazji lekko spłyci zmarszczki. Ponadto krem przeciwzmarszczkowy umożliwia zachowanie skóry w zdrowym kolorze, zabezpiecza ją przed słońcem i uelastycznia.

Krem przeciwzmarszczkowy dla cery dojrzałej powinien zawierać:

  • retinol i retinoidy, czyli witaminę A i pochodne, które mają wpływ na prawidłowy wzrost komórek (skóra, włosy i paznokcie) oraz zwiększają produkcję kolagenu i elastyny,
  • witaminę C, która przyspiesza syntezę kolagenu, opóźnia proces utleniania, rozświetla skórę i rozjaśnia przebarwienia,
  • kwas hialuronowy, który zapewnia skórze nawilżenie i elastyczność,
  • koenzym Q10, który wspomaga regenerację komórek,
  • fitohormony, czyli hormony roślinne, które mogą wyrównać procesy wywołane przez zaburzoną gospodarkę hormonalną.

Moje przepisy na domowe maseczki do cery dojrzałej

  • Maseczka twarogowa
    Aby ją przygotować, rozgniećcie łyżkę twarożku z łyżką jogurtu, dodajcie dwie łyżeczki oleju słonecznikowego lub oliwy i wyciśnijcie sok z połowy pomarańczy. Dokładnie wymieszajcie składniki, po czym nałóżcie na twarz i dekolt, a po trzydziestu minutach zmyjcie letnią wodą.
  • Maseczka z alg
    Uzyskacie ją, gdy zmieszacie łyżkę miodu z kilkoma kroplami wody różanej. Następnie dodajcie do płynu łyżeczkę proszku z alg lub rozdrobnione algi morskie. Trzymajcie na twarzy przez 15 minut, po czym zmyjcie letnią wodą.
  • Maseczka truskawkowa
    Zblendujcie garść świeżych lub mrożonych truskawek oraz dodajcie do nich po łyżce oleju ryżowego i mleka. Nanieście na twarz i zmyjcie letnią wodą po piętnastu minutach.

A Wy jak dbacie o cerę dojrzałą? Znacie inne przepisy na domowe maseczki do jej pielęgnacji? Jeżeli tak, koniecznie podzielcie się swoimi propozycjami!