Siemanko!
Cera wrażliwa jest bardzo wymagająca w pielęgnacji. Nigdy nie jesteś pewna, co jej zaszkodziło i nie możesz przewidzieć, co pogorszy jej kondycję. Są jednak pewne zasady, które naprowadzą cię na to, jak skutecznie dbać o cerę wrażliwą. Poznaj je wszystkie i opanuj pielęgnację na najwyższym poziomie.
Po czym poznać, że masz cerę wrażliwą?
Objawy wrażliwości dzieli się na dwie grupy: obiektywne (te widać gołym okiem) i subiektywne (odczuwane przez konkretną osobę i właściwe tylko dla niej). Objawy obiektywne to między innymi zaczerwienienie, łuszczenie się skóry, suchość i obrzęk. Do objawów subiektywnych zalicza się natomiast: uczucie pieczenia, swędzenia, ściągnięcia, kłucia. Muszę tu jednak zaznaczyć, że odczucia danej osoby będą się różnić od odczuć innej. Wpływ na nasilenie objawów mają również różnorodne choroby, np. atopowe zapalenie skóry.
Wyróżnia się cztery typy skóry wrażliwej:
- Rumień związany z emocjami, stresem, nagłą zmianą temperatury lub dietą i piciem alkoholu.
- Rumień, uczucie ściągnięcia i łuszczenie się skóry, czyli reakcje na niekorzystne warunki atmosferyczne i rodzaj powietrza w klimatyzowanych pomieszczeniach.
- Nagłe zaczerwienienie, mrowienie i uczucie ściągnięcia występujące po zastosowaniu kosmetyku.
- Zaczerwienienie skóry powiązane z menstruacją.
Masz cerę wrażliwą? Unikaj tych czynników
Cerze wrażliwej może zaszkodzić wiele czynników różnego pochodzenia. Negatywny wpływ mają na nią czynniki egzogenne (pochodzące z zewnątrz i mające z nią bezpośredni kontakt) i czynniki endogenne (związane z pracą organizmu). Czynnikami egzogennymi są: negatywny wpływ środowiska, twarda woda, kosmetyki, mocne pocieranie, reakcje na niektóre pokarmy. Do czynników endogennych zalicza się natomiast: stres, hormony, pot nasilający zmiany zapalne (w przypadku atopowego zapalenia skóry).
Jak dbać o cerę wrażliwą?
Najważniejszy w pielęgnacji skóry wrażliwej jest odpowiedni dobór kosmetyków. Dobrze sprawdzą się preparaty apteczne, bez zawartości substancji drażniących, zapachowych i barwiących. Wybieraj takie produkty, w których nie ma składników, o których wiesz, że cię podrażniają. Będą to więc:
- delikatne płyny micelarne do demakijażu i mycia twarzy,
- krem na dzień z zawartością fizycznych filtrów UV,
- łagodzący i regenerujący krem na noc,
- enzymatyczny peeling robiony raz na tydzień.
Podczas zakupów przyjrzyj się opakowaniom. Słoiczki, kartoniki i tubki powinny być zrobione w taki sposób, żeby nie przepuszczać do środka powietrza. Dobrze, żeby w kosmetyku znajdował się aplikator – wkładając palce do kremu zwiększasz prawdopodobieństwo rozmnożenia się szkodliwych drobnoustrojów.
Błędy w pielęgnacji skóry wrażliwej
Jeżeli twoja skóra ciągle jest podrażniona, a ty odczuwasz w związku z tym dyskomfort, to prawdopodobnie popełniasz te pielęgnacyjne błędy:
- pocieranie – mocne wycieranie twarzy ręcznikiem uszkadza naturalną barierę ochronną skóry;
- aktywne składniki kosmetyków – na cerę wrażliwą będą działać zbyt agresywnie;
- używaniu kilku kremów w tym samym czasie – tu kieruj się zasadą: co za dużo, to niezdrowo;
- częsta zmiana kosmetyków – poczekaj kilka tygodni aż dany produkt zacznie działać;
- nowy kosmetyk i stan zapalny skóry – nie jest to dobre połączenie dla skóry wrażliwej;
- napary ziołowe – mimo że ziółka leczą różne dolegliwości, to niektóre z nich mogą podrażnić skórę wrażliwą.
Jak ty jak dbasz o cerę wrażliwą?
Pozostaw komentarz