Jak dbam o pędzle do makijażu. Czym myć i jak je suszyć

Hej kochane!

Przez lata zebrałam sporą kolekcję pędzli do makijażu. Niektóre z nich są super jakości, inne całkiem przeciętne, ale wszystkie, niezależnie od tego, jak długo je mam, są w dobrym stanie. Jest to zasługa pielęgnacji i właściwego przechowywania pędzli. Dzisiaj kilka słów o tym, jak dbać o pędzle do makijażu, żeby służyły jak najdłużej.

Jak często myć pędzle do makijażu?

Pędzle o podkładu, pędzelki do cieni w kremie lub na mokro, do pomadki należy myć codziennie. Resztki takich mokrych i tłustych kosmetyków to siedlisko bakterii. Natomiast pędzelki do suchych produktów, takich jak sypki puder, czy cienie, trzeba myć co drugi, trzeci dzień.

Jak i czym myć pędzle do makijażu?

  • Mycie zaczynam od namoczenia pędzli w płynie micelarnym. Nalewam tyle płynu, żeby samo włosie było zanurzone i zostawiam na 15 min.
  • W tym czasie w jednej miseczce mieszam mydło w płynie i olej kokosowy, a do drugiej nalewam samo mydło. Tymi środkami myję pędzle do podkładu i szminki. Te najtrudniej jest wyczyścić, ze względu na ich tłustą i ciężką konsystencję.

Najpierw zanurzam pędzel w mieszance oleju i mydła. Samo mydło nie zmyje dokładnie resztek tych kosmetyków; tylko tłuszcz rozpuszcza tłuszcz. Podczas czyszczenia delikatnie ugniatam pędzel i wykonuję nim ruchy jak podczas nakładania makijażu. Kiedy jest już czysty, zanurzam go w miseczce z mydłem i powtarzam czynność.

  • Pędzelki do suchych kosmetyków myję zwykłym mydłem oliwkowym lub antybakteryjnym. Delikatnie namydlam pędzelek i myję dokładnie tak, jak pędzle do szminki i podkładu. Do mycia możecie również użyć szamponu z dużą zawartością silikonów. Jeśli jednak używacie mydła, warto po oczyszczeniu nałożyć jeszcze (i spłukać!) odżywkę do włosów. Szczególnie jeśli jest to włosie naturalne.
  • Po wypłukaniu odciskamy wodę z włosia, ale nie ciągniemy. Może to spowodować obluzowanie i w rezultacie wypadanie włosków.

Jak suszyć pędzle do makijażu?

  • Kładziemy ręcznik, np. na krawędzi stołu. Zanim położymy pędzelki, formujemy włosie, żeby zachowało swój oryginalny kształt.
  • Następnie układamy pędzelki tak, żeby włosie wystawało poza krawędź stołu. Suszymy w temperaturze pokojowej. Suszenie w wyższej temperaturze, np. na kaloryferze, może sprawić, że pędzle zaczną się rozklejać i gubić włoski. Wysuszone pędzelki przechowuję w osłonkach, żeby nie traciły swojego kształtu. Dzięki właściwej pielęgnacji pędzle będą nam służyć przez długi czas 🙂

A Wy, w jaki sposób dbacie o swoje akcesoria do makijażu?