Jak pokonać przebarwienia, trądzik i zmarszczki? Pomoże ci peeling chemiczny

Cześć!

Najlepszą porą na zabiegi kosmetologiczne lub te z dziedziny medycyny estetycznej jest jesień i zima. Jedną z kuracji, które wtedy powinnaś wypróbować, jest peeling chemiczny. Jest bardzo popularny i skuteczny, bo poprawia wygląd i kondycję skóry. Jednak najciekawsze jest to, że możesz zrobić go samodzielnie w domu. Jak? Przeczytaj uważnie mój tekst, a wszystkiego się dowiesz.

Czym jest peeling chemiczny?

Peeling chemiczny to zabieg z zakresu medycyny estetycznej, który ma właściwości przeciwstarzeniowe, oczyszczające oraz poprawiające produkcję elastyny i kolagenu. Stosuje się go na blizny, przebarwienia i zmarszczki znajdujące się na skóry twarzy, szyi, dekoltu lub pleców. Peeling powierzchowny i średni można wykonać samodzielnie w domu. Jednak przed rozpoczęciem kuracji należy skonsultować się z dermatologiem.

Na czym polega peeling chemiczny? Rodzaje peelingu chemicznego

Zabieg polega na usunięciu martwego naskórka lub głębszych warstw skóry za pomocą substancji chemicznych o odpowiednim stężeniu. Wyróżnia się trzy rodzaje peelingu chemicznego:

  • powierzchowny – podczas zabiegu naskórek usuwa się w celu zlikwidowania niewielkich zmarszczek, trądziku i małych przebarwień;
  • średnio głęboki – ten rodzaj peelingu polega na oczyszczeniu naskórka i skóry właściwej, dzięki czemu spłycone zostają głębsze zmarszczki i blizny oraz rozjaśnione przebarwienia;
  • głęboki – ma takie działanie jak peeling średnio głęboki, lecz używa się do niego silniejszych roztworów chemicznych, jest wykonywany przez lekarza i stosuje się go w przypadku głębokich uszkodzeń skóry.

Jak zrobić peeling chemiczny w domu?

Jeżeli planujesz samodzielnie zrobić peeling chemiczny, to pamiętaj o zachowaniu ostrożności. Zabieg najlepiej przeprowadzać wtedy, gdy masz wiedzę na temat kwasów i swojej cery. W przeciwnym razie możesz sobie poważnie zaszkodzić. Zanim nałożysz preparat, zmierz pH roztworu; najlepsza wartość powinna wahać się pomiędzy 5 a 6. Do przygotowania roztworu używaj szklanych naczyń i narzędzi laboratoryjnych (miarki, łyżeczki). Dokładnie wymieszane kwasy na skórę nakłada się wacikiem lub pędzelkiem. Po kilku minutach należy zneutralizować działanie kwasu, czyli nałożyć łagodzący preparat. Podobno w warunkach domowych najlepiej sprawdza się soda oczyszczona.

Peeling chemiczny w salonie kosmetycznym

Na cztery tygodnie przed peelingiem chemicznym należy zrezygnować z palenia tytoniu i przyjmowania leków z kwasem acetylosalicylowym; są to substancje rozrzedzające krew. Kosmetolog może zalecić stosowanie maści, które dadzą lepsze efekty. Powierzchowny peeling chemiczny polega na oczyszczeniu twarzy i nałożeniu na cerę preparatów o odpowiednim stężeniu. Podczas zabiegu odczuwa się delikatne mrowienie lub pieczenie. Po kilku minutach roztwór jest zmywany ze skóry. Nieco inaczej wygląda zabieg z zastosowaniem peelingów głębokich. Aby złagodzić ból, stosuje się znieczulenie miejscowe, a po zabiegu – maść łagodzącą zaczerwienienie. Zarówno peeling głęboki, jak i średnio głęboki pozostawiają na twarzy podrażnienia. Skóra w tym czasie będzie zaczerwieniona i wrażliwa na słońce. Do złagodzenia tych dolegliwości używa się maści lub zimnych okładów.

Peeling chemiczny – efekty

Efekty uzależnione są od rodzaju zabiegu i wysokości stężenia zastosowanego kwasu. Peeling chemiczny zapewnia:

  • rozjaśnienie przebarwień;
  • ujednolicenie koloru skóry;
  • zwężenie i oczyszczenie porów skóry;
  • ograniczenie wydzielania sebum;
  • likwidację trądziku;
  • usunięcie blizn i spłycenie zmarszczek.

Peeling chemiczny – wskazania i przeciwwskazania

Wskazaniami do peelingu chemicznego są: przebarwienia, zmarszczki, efekty fotostarzenia, blizny. Zabieg jest bezpieczny i nie wymaga długiego okresu rekonwalescencji. Do przeciwwskazań zalicza się zaś: skórne alergie, uczulenie na słońce i składniki preparatu, infekcje, ciążę, karmienie piersią, choroby autoimmunologiczne. Peelingu chemicznego nie poleca się także osobom, które mają skórę wrażliwą, naczynkową i skłonną do podrażnień.

Jakie peelingi chemiczne są waszymi ulubionymi?