Jak przestać być żabą? Najlepsze domowe sposoby na zimne stopy!

Podobno marznące stopy to problem niemal połowy społeczeństwa! To objaw chwilowego wychłodzenia, ale może również zwiastować problemy z układem krwionośnym lub nerwowym. Dowiedz się więcej i poznaj domowe sposoby na zimne stopy. 🙂

Mój mąż często powtarza mi, że jestem żabką. Nie bierze się to znikąd – po prostu mam naprawdę zimne stopy, zawsze kiedy wieczorem kładę się spać. Dopóki mieszkałam sama to mi w sumie nie przeszkadzało, choć od zawsze lubiłam spać w skarpetkach. To mógł być sygnał, że mam jakiś problem. Odkąd ktoś zasygnalizował mi, że tak zimne stopy to nic normalnego, zaczęłam zaznajamiać się z tematem. Ba! Zdecydowałam się nawet na konsultację lekarską. Skontrolować zawsze warto, bo w końcu lepiej dmuchać NA ZIMNE, hahaha 🙂

Zimne stopy to problem, który pojawia się nie tylko zimą…

Nadmierne marznięcie stóp to przypadłość, która dotyka bardzo wielu osób i absolutnie nie zależy od pory roku. O ile stopy wychładzają się praktycznie każdemu, kto wyjdzie w zimie na zewnątrz w cienkich butach, o tyle moim (i wielu osób) problemem są zimne stopy także latem. To uciążliwe, ponieważ zazwyczaj nie da się ich łatwo ogrzać. Na nic zdaje się noszenie ciepłych, podwójnych skarpet albo zawijanie się w koc po same czubki palców.

Permanentnie zimne stopy są sygnałem, że z naszym organizmem dzieje się coś niepokojącego. Skąd się biorą zimne stopy? Oto najczęstsze przyczyny:

  • działanie obronne organizmu – stopy wychładzają się jako pierwsze, kiedy temperatura otoczenia jest niska, ponieważ układ krwionośny zaczyna dostarczać większe ilości krwi do klatki piersiowej oraz brzucha: w ten sposób organizm próbuje nie dopuścić do zmarznięcia najważniejszych organów wewnętrznych, kosztem ochłodzenia niektórych części;
  • problemy z układem krążenia – jeśli ochłodzenie stóp nie ma związku z obniżeniem temperatury na zewnątrz, może świadczyć o problemach z krążeniem np. obkurczonych naczyniach krwionośnych lub zatorach (często powiązanych z paleniem papierosów, nadmiernym stresem lub pojawiających się wraz z wiekiem);
  • siedzący tryb życia – bardzo często zimne stopy to problem, który wynika z siedzącego trybu życia, który prowadzimy np. ze względu na pracę biurową: długie siedzenie przy biurku ze spuszczonymi nogami spowalnia krążenie krwi w tej części, do stóp dociera jej zdecydowanie mniej, przez co spada ich temperatura;
  • budowa ciała – zimne stopy bardzo często są problemem osób szczupłych i bardzo wysokich, ponieważ serce jest dla nich za mało wydajną pompą i trudniej mu przepompować krew do tak odległych części ciała, a cały obszar do ogrzania jest zdecydowanie większy.

Co ciekawe, przyczyny wychłodzenia stóp w dużej mierze są takie same dla nosa, uszu oraz dłoni. Zawsze jest to spowolnienie krążenia w danej części organizmu. Niestety – sposoby zwalczania tej dolegliwości są w każdym przypadku inne.

JAKIE SĄ DOMOWE SPOSOBY NA ZIMNE STOPY?

Opowiem zarówno o tych prostych, jak i wymagających nieco więcej czasu i przygotowania. Każdy będzie mógł wybrać odpowiednią metodę dla siebie. Większość z nich przetestowałam na swoich żabich stopach, więc potwierdzam, że są skuteczne.

Ciepłe skarpety i obuwie

Najprostsza metoda to po prostu unikanie działania zimna, które prowadzi do wychłodzenia organizmu. Zabezpieczajmy stopy przed zimnem np. cieplejszymi butami z odpowiednio grubą i szczelną podeszwą. W domu możemy sięgać po ciepłe kapcie. Skarpetki wybierajmy z wełny lub bawełny (są naturalne i pozwalają skórze oddychać), natomiast unikajmy tych mocno uciskających, ponieważ mogą utrudniać krążenie krwi w stopach.

Proste ćwiczenia

Bardzo dobry sposób na pobudzenie krążenia i rozgrzanie to przecież ćwiczenia. Oczywiście nie każę nikomu biegać, robić pompki i pajacyki. Warto po prostu czasami wstać od biurka i chwilę pochodzić lub poruszać nogami np. okrężnymi ruchami. Ruch to najlepsze lekarstwo na zimno.

Tradycyjny termofor

Jeśli mamy bardzo zimne stopy, warto zaopatrzyć się w termofor. Napełniony gorącą wodą i położony na stopach okrytych kocem daje przyjemne uczucie ciepła i rozgrzewa przez długi czas. Termoforem możemy także podgrzać pościel przed pójściem spać, aby nie wytracić ciepła, kiedy położymy się do zimnego łóżka – wystarczy wsadzić termofor pod kołdrę.

Ogrzewacze na stopy

Dobrym rozwiązaniem są również elektryczne ogrzewacze do stóp, które są coraz łatwiej dostępne. Taki elektryczny but zasilany jest prądem, ma uniwersalny rozmiar (mieści dwie stopy) i kilkustopniową regulację temperatury wewnątrz. Wystarczy wsadzić zimne stopy i poczuć przyjemne ciepło. Ogrzewacze na stopy są popularne, ponieważ: likwidują napięcie mięśniowe, pobudzają krążenie, przynoszą ulgę po całym dniu i podnoszą temperaturę stóp.

(Alternatywa: grzejące kapcie na USB)

Maść rozgrzewająca

Swego czasu bardzo lubiłam stosować maści rozgrzewające na zimne stopy. Taki produkt kosztuje grosze i skutecznie pobudza krążenie krwi, dzięki naturalnym składnikom takim jak: imbir, rozmaryn, eukaliptus, sosna lub kamfora. Zapach może niektórym nie odpowiadać (choć ja go bardzo lubię), ale najważniejsze, że to skuteczny sposób na rozgrzanie lodowatych stóp.

Rozgrzewająca kąpiel stóp

Podobne efekty przynosi rozgrzewająca kąpiel. Dodatek olejków eterycznych (sosnowego, goździkowego, pomarańczowego lub rozmarynowego) oraz przypraw takich jak imbir, cynamon, goździki lub szałwia sprawi, że rozgrzejemy zimne stopy w kilka chwil.

Naprzemienna kąpiel stóp

Dobrym sposobem jest również naprzemienna kąpiel wodna. Na czym to polega? Krążenie pobudza się zanurzając nogi przynajmniej do połowy łydek przez 5 minut w ciepłej wodzie, potem przez 30 sekund w zimnej i z powrotem w ciepłej. Cykl można powtarzać kilkakrotnie.

Szczotkowanie stóp

Mało znanym sposobem jest szczotkowanie ciała, a jeśli już o nim mówimy, to raczej tylko w kontekście zabiegów antycellulitowych. Tymczasem regularne szczotkowanie stóp na sucho lub podczas wieczornej kąpieli to bardzo prosty sposób na pobudzenie krążenia. Potrzebna jest tylko szczotka z naturalnego włosia lub rękawica sizalowa. Szczotkowanie nóg należy wykonywać od palców i grzbietu stopy aż po pośladki, wykonując okrężne ruchy.

Żabki, dajcie znać, czy udało się wam rozgrzać swoje zimne stopy którymkolwiek z moich sposobów. 🙂 Wasze opinie są dla mnie mega ważne!!