Jakie kosmetyki na trądzik i łojotok polecam? Pielęgnacja cery trądzikowej i łojotokowej

Właściwa pielęgnacja cery trądzikowej i łojotokowej to niezbędny element skutecznej kuracji antytrądzikowej. Kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji problematycznej cery mają za zadanie wspomagać leczenie trądziku i łagodzić jego objawy. W wielu przypadkach dbanie o skórę za pomocą odpowiednio dobranych kosmetyków wystarczy, aby jej stan wyraźnie się poprawił. Niestety, jedno uniwersalne rozwiązanie nie istnieje: podczas gdy łagodne preparaty przyniosą ukojenie cerze wrażliwej i podatnej na podrażnienia, silniejsze zawierają składniki komedolityczne, które rozpuszczają zaskórniki. Równie ważny jest rodzaj stosowanych kosmetyków, jak i ich skład. Jakie kosmetyki na trądzik i łojotok polecam oraz jakie składniki muszą zawierać? Jakie są rodzaje kosmetyków na trądzik i łojotok? Jak powinna wyglądać pielęgnacja cery trądzikowej i łojotokowej?

Rodzaje kosmetyków na trądzik i łojotok

Codzienna pielęgnacja skóry trądzikowej i łojotokowej składa się z kilku etapów. Najlepiej, jeżeli wszystkie kosmetyki będą pochodziły z jednej linii, bo to wzajemnie wzmocni ich działanie. Ponadto stosujcie je w odpowiedniej kolejności i tak często, jak to zaleca producent.

Wyróżnia się następujące rodzaje kosmetyków na trądzik i łojotok:

Kosmetyki oczyszczające

Powinnyście stosować je dwa razy dziennie. Mają na celu usunięcie zanieczyszczeń i nadmiaru sebum, odblokowanie porów, przywrócenie równowagi bakteryjnej i wyregulowanie wydzielania łoju. W celu oczyszczenia skóry trądzikowej i łojotokowej używajcie antybakteryjnych płynów micelarnych, żelów, płynów i emulsji myjących przeznaczonych do tych rodzajów cery. Nie mogą zawierać alkoholu, który nie dość, że nie poprawi stanu skóry, to jeszcze przesuszy ją i podrażni.

Peelingi złuszczające

Stosujcie je dwa, trzy razy w tygodniu. Mają za zadanie usuwać martwy naskórek oraz odblokowywać i zwężać pory.

Kosmetyki bakteriostatyczne

Są zalecane przy trądziku zaskórnikowym i grudkowo-krostkowym. Jeżeli te formy trądziku Was dotyczą, stosujcie kosmetyki bakteriostatyczne rano i wieczorem po dokładnym oczyszczeniu cery. Hamują namnażanie bakterii na skórze, a w efekcie zapobiegają rozprzestrzenianiu się zmian trądzikowych oraz złuszczają martwe komórki naskórka i odblokowują pory.

Toniki normalizujące

Stosujcie je dwa razy dziennie przez aplikacją kremu. Dzięki temu przywrócicie skórze jej właściwe pH, zwęzicie pory i znormalizujecie wydzielanie sebum.

Kremy na dzień

Mają na celu utrzymanie prawidłowej gospodarki wodnotłuszczowej w naskórku. Właściwie dobrany krem nawilża i w efekcie przywraca skórze równowagę wodną, a także koi podrażnienia, matuje, odbudowuje korzystną florę bakteryjną, ogranicza nadmierne rogowacenie i reguluje pracę gruczołów łojowych.

Kremy na noc

Są bogatsze w substancje biologicznie czynne niż kremy na dzień i mają inne działanie: złuszczają naskórek, zmniejszają zmiany trądzikowe i regulują wydzielanie sebum. Ponadto wygładzają skórę i ujednolicają jej koloryt oraz odblokowują, oczyszczają i zwężają pory.

Maseczki

Możecie je stosować dwa, trzy razy w tygodniu. Zwykle mają postać pasty lub gęstej emulsji. Zasychają na skórze i w efekcie tworzą powłokę, z której składniki przenikają w głąb skóry, gdzie oczyszczają ją i wygładzają.

Preparaty punktowe

Są przeznaczone do stosowania wyłącznie w miejscu ropnych wykwitów. Działają kojąco, wysuszają zmiany i przyspieszają regenerację skóry.

Kosmetyki na trądzik i łojotok – składniki

Kosmetyki do pielęgnacji cery trądzikowej i łojotokowej muszą spełnić kilka różnych zadań jednocześnie. Z tego powodu w ich składzie znajdują się kompleksy substancji o działaniu nie tylko matującym i regulującym łojotok, lecz także nawilżającym, regenerującym, ściągającym i antyseptycznym. Najpowszechniejsze i najskuteczniejsze składniki to:

  • kwas mlekowy (alfa-hydroksypropionowy) – złuszcza, dezynfekuje i zapobiega namnażaniu się bakterii;
  • kwas glikolowy (hydroksyoctowy) – ma działanie złuszczające;
  • kwas migdałowy – wykazuje silne właściwości przeciwbakteryjne, łagodnie złuszcza naskórek i hamuje łojotok;
  • kwas salicylowy – działa złuszczająco. Przenika przez warstwę łoju i wnika w głębsze warstwy skóry, gdzie odblokowuje zaczopowane przewody gruczołów łojowych, oczyszcza pory, zmniejsza zaskórniki oraz działa przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie;
  • nadtlenek benzoilu – złuszcza naskórek, oczyszcza pory i reguluje łojotok. Ponadto hamuje namnażanie się bakterii odpowiedzialnych za zmiany trądzikowe;
  • retinoidy to pochodne witaminy A. Odblokowują i udrażniają gruczoły łojowe, złuszczają naskórek oraz hamują rozwój bakterii. Efekty ich działania zależą od formy i stężenia. Palmitynian retinolu, retinol i retinaldehyd mają stosunkowo łagodne działanie, a tretinoina, izotretinoina, tazaroten i adapalen są skuteczniejsze, ale jednocześnie mogą silnie wysuszać, złuszczać i podrażniać skórę;
  • siarka – ma właściwości antyseptyczne i przeciwzapalne oraz reguluje pracę gruczołów łojowych, zwęża pory i matuje;
  • kamfora – działa przeciwzapalnie, lekko złuszcza, hamuje łojotok, reguluje wydzielanie sebum i zwęża rozszerzone pory;
  • NNKT (niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, czyli kwas linolowy, linolenowy i arachidonowy) – zapobiegają nadmiernemu rozmnażaniu się bakterii odpowiadających za zmiany zapalne;
  • kaolin – glinka o silnych właściwościach pochłaniających nadmiar łoju, która działa bakteriobójczo oraz oczyszcza i zamyka pory skóry;
  • propolis – zawiera między innymi flawonoidy, witaminy, kwasy organiczne, białka, enzymy i aminokwasy. Działa antyseptycznie, zapobiega nadmiernemu łojotokowi i regeneruje skórę;
  • olejki eteryczne (między innymi olejek rozmarynowy, cytrynowy, bergamotowy, jałowcowy, tymiankowy i lawendowy) – działają antybakteryjnie i antygrzybiczo, zmniejszają stany zapalne skóry i wydzielanie sebum oraz zapobiegają tworzeniu się zaskórników.

A Wy jakie kosmetyki na trądzik i łojotok polecacie? Jakie składniki powinny zawierać? Dajcie znać w komentarzach!