Jesteś w ciąży? Sprawdź, jak dbać o skórę i jakich kosmetyków używać

Cześć!

Kiedy planujesz zostać mamą, to zwykle chcesz zadbać nie tylko o swojego maluszka, lecz także o siebie. W ciąży ciało się zmienia, tu i ówdzie przybywa parę kilogramów, a na skórze mogą pojawiać się rozstępy i przebarwienia. Jeżeli chcesz uniknąć takich niedoskonałości lub zminimalizować ryzyko ich powstania, to sprawdź, jak prawidłowo dbać o skórę, kiedy spodziewasz się dziecka.

Co dzieje się ze skórą w trakcie ciąży?

Kobiece ciało podczas ciąży zmienia się w bardzo szybkim tempie. Nie chodzi tu tylko o działanie hormonów, lecz także o przybieranie na wadze i o to, co w związku z tą zmianą dzieje się ze skórą. A ta rozciąga się, jest sucha, swędzi i czasami boli. Pojawiają się rozstępy i cellulit, które czasami pozostają z młodą mamą przez bardzo długi czas, a nawet na zawsze. Podczas ciąży skóra staje się bardzo wrażliwa na działanie chlorowanej wody, niektórych kosmetyków i detergentów. Jest także uwrażliwiona na promieniowanie słoneczne, które może wywoływać przebarwienia i doprowadzić do pękania naczynek krwionośnych. U ciężarnych kobiet pojawia się także trądzik, który jest spowodowany działaniem hormonów.

Zmiany skórne typowe dla ciężarnych

1. Ostuda ciążowa

W ciąży piegi i pieprzyki mogą stać się bardziej widoczne. Mogą pojawić się również przebarwienia w postaci rozległych plam o zabarwieniu ciemniejszym niż koloryt skóry. Te plamy to ostuda, czyli najbardziej charakterystyczna u ciężarnych zmiana na cerze. Ostuda pojawia się na twarzy, ramionach, przedramionach i dłoniach w drugim trymestrze ciąży, a znika najpóźniej rok po porodzie. Jak powstaje ostuda? Jest wywoływana przez nadmierną produkcję melaniny, która na skórze uwidacznia się pod wpływem działania promieni słonecznych. Najpierw na skórze pojawiają się żółtawe przebarwienia, które ciemnieją w kontakcie ze słońcem, w trakcie opalania się w solarium, lub na skutek przyjmowania preparatów powodujących fotouczulenie. Jak uniknąć ostudy lub zmniejszyć ryzyko pojawienia się tych niedoskonałości? To proste! Przed wyjściem na dwór stosuj kremy z filtrem UV i dwa lub trzy razy w tygodniu rób peeling.

2. Kresa czarna

W połowie ciąży w wyniku zmian hormonalnych ciemnieje linia biegnąca pośrodku brzucha, czyli kresa czarna, która zastępuje kresę białą. Zwykle ten fragment skóry jest bardziej widoczny u kobiet z ciemną karnacją ze względu na silniejszą pigmentację. Kresa czarna znika w przeciągu kilku tygodniu po urodzeniu dziecka.

3. Trądzik

Zazwyczaj w trackie ciąży dochodzi do zatrzymania nadmiernej aktywności gruczołów łojowych. Skóra ulega wysuszeniu, cera staje się matowa, a strefa T w ogóle się nie świeci. Jednak niektóre kobiety zmagają się z nasileniem trądziku i zwiększoną produkcją łoju. Za takie niedoskonałości odpowiedzialne są wahania poziomu hormonów. Niestety w ciąży nie można przyjmować leków przeciwtrądzikowych, bo mogą uszkodzić płód. Leczenie trądziku najlepiej rozpocząć po porodzie lub po zakończeniu karmienia piersią.

4. Uczulenia, uwrażliwienie skóry

W trackie ciąży skóra staje się wrażliwa i podatna na podrażnienia. Dlatego tak ważne jest ograniczenie liczby stosowanych kosmetyków i używanie takich, które zawierają naturalne substancje i są pozbawione pewnych składników. Produkty dla przyszłej mamy powinny być bezzapachowe, hipoalergiczne i o małej zawartości składników chemicznych.

Kosmetyki dla kobiet w ciąży

Jeśli podczas ciąży chcesz zadbać o swoją skórę bez wydawania dużych pieniędzy na zabiegi SPA lub wizyty w salonie kosmetycznym, to powinnaś używać kosmetyków z odpowiednim składem. Postaw na produkty z olejkami, składniki nawilżające, witaminę E i antyoksydanty. Dobre efekty przyniesie również peeling, który złuszczy martwy naskórek, rozjaśni przebarwienia i ujędrni skórę. Przyszłe mamy powinny korzystać z kosmetyków z zawartością filtrów UV. Nie zaleca się stosowania produktów z kofeiną, L-karnityną, witaminą C, kwasami AHA i BHA.

Zabiegi dla kobiet w ciąży

Najbardziej pożądane i najbezpieczniejsze dla kobiet w ciąży będą masaże z zastosowaniem olejków i wody (hydromasaże). Dzięki takiemu zabiegowi skóra będzie elastyczna, nawilżona, gładsza i będzie miała ładniejszy koloryt. Ciężarnym proponuje się masaże stóp i pleców. Zaleca się także stosowanie maski nawilżającej lub zapobiegającej rozstępom. Nie nakładaj jej tylko na brzuch i nogi, lecz także na piersi i ramiona. O skórę zadba też peeling z zastosowaniem odpowiednich kosmetyków lub szczotki z naturalnym włosiem. W trackie ciąży i podczas karmienia piersią należy wystrzegać się pewnych zabiegów. Należą do nich między innymi: ultradźwięki, elektroliza i laser. Ponieważ ciąża wywołuje uwrażliwienie skóry, nie zaleca się depilowania woskiem i depilatorem. Nie wolno stosować toników z alkoholem i poddawać się mechanicznemu złuszczaniu skóry.

A jak ty zadbałabyś o skórę, gdybyś planowała ciążę?