Pielęgnacja naturalnymi olejami jest coraz bardziej popularna. Ja też zakochałam się swego czasu w olejkach, a zwłaszcza w oleju rycynowym – tanim, wielozadaniowym i skutecznym. Chcecie dowiedzieć się, do czego go wykorzystuję w mojej codziennej pielęgnacji?
Olejek rycynowy to naprawdę jeden z nielicznych olejów, do którego testowania podchodziłam z pewną dozą niechęci. Nie chciałam wierzyć w to, że tak tani produkt może mieć aż tak wiele zastosowań i jeszcze do tego działać skutecznie.
Na spróbowanie namówiła mnie moja przyjaciółka, która jest zafiksowana na punkcie eko pielęgnacji. Powiedziała „daj mu 2 tygodnie, jak po tym czasie nie zauważysz zmiany, to już więcej nie musisz go używać”. I wiecie co? Dziękuję jej bardzo, że mi to wtedy powiedziała! Bo pewnie bym nie spróbowała.
Olejek rycynowy – pochodzenie
To rodzimy olejek. Żaden tam egzotyczny i trudno dostępny specyfik. Pozyskuje się go z nasion rącznika pospolitego, czyli takiej sporych rozmiarów rośliny, którą… wiele osób hoduje w ogródkach.
Tylko nie próbujcie zrywać tych nasion i robić z nich kosmetyki, jeśli akurat w waszym ogródku też rośnie rącznik! To trujący gatunek i tylko wytłoczenie oleju w odpowiedni sposób, w ściśle określonych warunkach gwarantuje, że nie będzie w nim trującej rycyny. Warto o tym pamiętać!
Ile kosztuje olej rycynowy?
To bardzo, bardzo, bardzo tani olejek. Kupimy go w każdej aptece za równowartość czekoladowego batonika. Moim zdaniem się opłaca, bo taki batonik pójdzie w biodra, za to olejek rycynowy pomoże zadać o zdrowie włosów, paznokci i skóry. Wybór jest moim zdaniem prosty.
Właściwości oleju rycynowego
Na opakowaniu oleju rycynowego (tego z apteki) nie przeczytacie nic o jego właściwościach kosmetycznych. Tam jest zazwyczaj napisane, że to świetne remedium na problemy trawienne. Nie zaprzeczam, ale…
Olejek rycynowy ma szereg właściwości pielęgnacyjnych. Można stosować go zarówno na włosy, skórę, jak i paznokcie. Z powodzeniem zastąpi wiele kosmetyków. Jesteście ciekawe jakich?
Olej rycynowy na włosy
Najczęściej olejek rycynowy jest wykorzystywany przez włosomaniaczki, które chcą przyspieszyć wzrost swoich włosów. Regularnie wcierany w skórę głowy wzmacnia i pobudza cebulki, dzięki czemu włosy stają się dłuższe i gęstsze. Taka olejkowa kuracja do włosów może także wyeliminować łupież i nadać włosom blask.
Niestety problemem jest konsystencja oleju rycynowego, która skutecznie utrudnia zaaplikowanie go na włosy. Tłusty i gęsty olej rycynowy warto przed użyciem wymieszać z lżejszym olejkiem np. migdałowym, arganowym lub jojoba.
Dla leniuchów mam prostsze rozwiązanie 🙂 Możecie zadbać o swoje włosy za pomocą gotowej mieszanki olejków przygotowanej specjalnie dla włosów o określonej budowie, w której również znajduje się olej rycynowy. Więcej informacji znajdziecie na stronie olejków Nanoil.
Olej rycynowy na rzęsy
Każda mała rzęsa to również włos, więc na nią także można podziałać olejem rycynowym. Akurat sama nie testowałam tego sposobu, ale wiele moich koleżanek zachwala, że nakładanie oleju rycynowego na rzęsy powoduje ich szybszy wzrost. Spróbujcie, jeśli chcecie mieć długie, gęste, ciemne i błyszczące rzęsy. Potrzebujecie tylko oleju rycynowego i oczyszczonej szczoteczki po zużytym tuszu do rzęs, żeby łatwo nakładać olejek na rzęsy.
Olej rycynowy na twarz
Skóra również polubi właściwości olejku rycynowego, choć trzeba wiedzieć, że nie każda. Posiadaczki cery tłustej, ze skłonnością do trądziku i zaskórników powinny uważać, bo olej rycynowy stosowany w nadmiarze może zapychać pory i pogłębiać ten problem. Z umiarem, drogie panie!
Jeśli jednak zdecydujemy się na stosowanie oleju rycynowego w pielęgnacji skóry, możemy być pewne, że zadziała naprawdę świetnie. Przede wszystkim działa antybakteryjnie hamuje rozwój bakterii oraz grzybów. Jest też świetnym przeciwutleniaczem i zwalcza oznaki starzenia się skóry.
Właśnie dlatego olejek rycynowy: oczyszcza, odżywia, wspomaga prawidłowe nawilżanie, zmiękcza skórę i niweluje podrażnienia.
Olej rycynowy na paznokcie
I ostatnie zastosowanie oleju rycynowego, które pokochałam, to wykorzystanie go jako odżywki do paznokci. Wystarczy wcierać go systematycznie w paznokcie i skórki np. przed snem, aby po 1-2 tygodniach stały się mocniejsze, dłuższe i gładsze. Ja zregenerowałam sobie olejem rycynowym moje paznokcie, które były osłabione po hybrydzie. Szczerze polecam.
Pozostaw komentarz