Peeling sprawia, że skóra jest gładka, promienna i wyraźnie odmłodzona. W zależności od przeznaczenia możecie go nakładać zarówno na twarz, jak i na ciało. Jakie są zalety peelingu i jak dobrać peeling do rodzaju cery? Czy peeling ciała lepiej robić w domu, u kosmetyczki czy u dermatologa? Czym charakteryzuje się peeling chemiczny powierzchniowy, średniogłęboki i głęboki?
Zalety peelingu
Peeling ma za zadanie usunąć stare i zszarzałe komórki, a tym samym przyspieszyć pojawienie się nowych. Przy okazji skóra odzyskuje blask i staje się gładka. Peeling pobudza mikrokrążenie oraz produkcję włókien kolagenu i elastyny, co poprawia koloryt i jędrność skóry. Ponadto usuwa zanieczyszczenia i nadmiar sebum, odblokowuje ujścia gruczołów łojowych oraz zapobiega powstawaniu zaskórników i wrastaniu włosków. Skóra po peelingu znacznie łatwiej wchłania substancje aktywne z kremów i balsamów, dzięki czemu jest lepiej odżywiona i nawilżona oraz bardziej sprężysta.
Jak dobrać peeling do rodzaju cery?
W zależności od typu skóry możecie wybrać peeling ziarnisty, enzymatyczny lub gommage.
- Peeling ziarnisty zawiera bardzo drobne ścierające elementy. Kiedy pocieracie nimi o skórę, usuwacie mechanicznie martwe komórki naskórka. Niektóre peelingi ziarniste zawierają drobinki pochodzenia naturalnego, na przykład zmielone pestki owoców, nasiona lub łupinki orzechów, inne – idealnie okrągłe kuleczki syntetyczne. Niezależnie od rodzaju drobinek peeling ziarnisty nakłada się na oczyszczoną i wilgotną skórę, rozmasowuje kolistymi ruchami oraz dokładnie spłukuje. Peeling ziarnisty jest dedykowany cerze normalnej, tłustej lub trądzikowej, ale bez ropnych wyprysków.
- Peeling enzymatyczny zawiera enzymy (wyciągi z owoców i ziół) i kwasy owocowe albo alfa-hydroksykwasy o bardzo niskim stężeniu (glikolowy, mlekowy, salicylowy), które niszczą wiązania chemiczne między komórkami kreatyny w naskórku i w efekcie rozpuszczają je. Peeling enzymatyczny nie podrażnia skóry – nakłada się go na twarz jak maseczkę, to znaczy rozsmarowuje równomiernie i po 10-15 minutach zmywa wodą. Peeling enzymatyczny jest przeznaczony do cery wrażliwej, suchej i naczynkowej.
- Peeling gommage łączy w sobie walory peelingu mechanicznego i enzymatycznego, to znaczy poza enzymami może zawierać także maleńkie i delikatne drobiny ścierające o idealnie gładkiej, kremowej konsystencji. Nałóżcie go na twarz i poczekajcie 10-15 minut, aby zastygł, po czym zetrzyjcie go palcami. Takie oczyszczanie wystarczy przeprowadzać raz w tygodniu, a w przypadku cery wrażliwej – raz na 2 tygodnie. Najlepiej będzie, jeżeli później położycie na twarz odżywczą lub nawilżającą maseczkę; dzięki temu skóra stanie się promienna i bardziej sprężysta. Peeling gommage stosuje się do cery delikatnej i wrażliwej.
- Peeling do ciała
Peeling nakładajcie nie tylko na twarz, lecz także na całe ciało. Polecam Wam delikatnie peelingujace żele pod prysznic, które pełnią funkcję kosmetyku myjącego i złuszczającego, ale mimo to nie zastąpią dobrego peelingu ziarnistego. Preparaty przeznaczone do ciała zawierają grubsze drobiny ścierające niż kosmetyki do twarzy. Mogą to być zmielone pestki owoców, ziarna kawy, łupiny orzechów, muszelki, a nawet ziarnka piasku w oleistym roztworze. Takie połączenie sprawia, że kosmetyk nie tylko złuszcza naskórek, lecz także odżywia skórę.
Innym dobrym rozwiązaniem są preparaty zawierające kryształki soli morskiej lub cukru, najczęściej trzcinowego. Podczas gdy te pierwsze są dedykowane skórze tłustej, te ostatnie skutecznie nawilżają skórę suchą.
Peeling do ciała stosujcie raz w tygodniu. Nakładajcie go na oczyszczoną, wilgotną skórę i delikatnie masujcie, najlepiej w kierunku ku górze. Najbardziej przyłóżcie się do masażu szczególnie przesuszonych partii skóry, to znaczy łokci, kolan i łydek, a do miejsc, w których skóra jest delikatna, czyli do dekoltu i biustu, użyjcie drobnoziarnistego peelingu do twarzy. Dokładnie opłuczcie ciało, po czym wklepcie w nie balsam lub odżywczy krem.
Peeling u kosmetyczki i dermatologa (peeling chemiczny)
Jeżeli od peelingu oczekujecie bardziej spektakularnych efektów, na przykład chcecie się pozbyć drobnych zmarszczek, przebarwień lub blizn po trądziku, lepszym rozwiązaniem będzie zabieg w gabinecie kosmetycznym lub dermatologicznym. Coraz większą popularność zyskują peelingi chemiczne, to znaczy:
- Peeling powierzchniowy, który odbywa się z wykorzystaniem kwasów o dość niskim stężeniu, na przykład glikolowego i migdałowego. Działa jedynie na wierzchnie warstwy naskórka, to znaczy rogową i ziarnistą, oraz usuwa płytkie przebarwienia i zmiany potrądzikowe. Peeling powierzchniowy przeprowadza kosmetyczka i bezpośrednio po jego zakończeniu można wrócić do pracy,
- Peeling średniogłęboki, który zazwyczaj korzysta z kwasu TCA (trójchlorooctowego), retinowego i kojowego oraz witaminy C. Przenika aż do warstwy podnaskórkowej, w której naskórek łączy się ze skórą właściwą, i tam pobudza pracę fibroblastów. W efekcie wzrasta produkcja kolagenu i elastyny, skóra staje się gładka i napięta, a zmarszczki ulegają spłyceniu. Peeling średniogłęboki może przeprowadzić wyłącznie lekarz,
- Peeling głęboki, który bazuje na fenolu lub specjalnym laserze. Dociera do skóry właściwej, gdzie usuwa cały naskórek. Jego odbudowa trwa około miesiąca, ale efekty są zbliżone do tych po liftingu chirurgicznym. Peeling głęboki jest dość inwazyjny, dlatego może być przeprowadzony wyłącznie przez lekarza medycyny estetycznej i chirurga plastycznego.
Czy Wy lubicie peelingi i robicie je regularnie? Macie swoje ulubione? Czekam na Wasze komentarze!
Pozostaw komentarz