Przebarwienia na dłoniach. Jakie zabiegi stosować, żeby pozbyć się plamek?

Cześć!

Słońce pozostawia na naszym ciele pamiątki po wakacjach nie tylko w postaci pięknej opalenizny, lecz także w postaci przebarwień. Najgorzej wyglądają te na dłoniach, bo każdy je zobaczy, a ty nie masz jak ich ukryć. Na szczęście są sposoby, dzięki którym możesz się ich pozbyć.

Czym są przebarwienia na dłoniach?

Przebarwienia skóry dłoni, czyli hiperpigmentacja, są niedoskonałościami płaskimi lub wypukłymi, o różnorodnym zabarwieniu i kształcie. Powstają wskutek nadmiernego odkładania się melaniny w skórze, co jest uwarunkowane genetycznie i hormonalnie. Opalenizna i przebarwienia pojawiają się pod wpływem promieniowania UVB, a są utrwalane przez promienie UVA. Pierwszy typ promieniowania słonecznego zwiększa syntezę melaniny i odpowiada za opóźnioną opaleniznę. Natomiast ten drugi rodzaj daje natychmiastowy efekt opalenizny. Przebarwienia wywołują również substancje fotoalergiczne, czyli takie, które zwiększają wrażliwość skóry na działanie promieni UV.

Typy przebarwień

Wyróżnia się kilka rodzajów przebarwień. Dzieli się je w zależności od umiejscowienia: naskórkowe i skórne.

1. Hiperpigmentacje naskórkowe

  • PIEGI
    Są małymi plamkami, które występują w skórze narażonej na promieniowanie słoneczne. Najczęściej pojawiają się u rudzielców. W zimie stają się bledsze, utrzymują się przez całe życie, ale są mniej nasilone w starszym wieku. Ich przyczyną jest większa aktywność melanocytów.
  • PLAMY SOCZEWICOWATE
    Zazwyczaj mają kilka milimetrów i kolor brązowy lub czarny. Pojawiają się w dzieciństwie, ale w późniejszym wieku może ich przybywać. Wywołuje je zwiększona liczba melanocytów gromadzących się w naskórku. Natomiast plamy soczewicowate słoneczne występują u osób w średnim wieku w tych miejscach, które były nastawione na działanie promieni słonecznych.
  • HIPERPIGMENTACJA POZAPALNA
    Występuje po zejściu łuszczycy, jest spowodowana zmianami polekowymi, ukąszeniami owadów i zmianami skórnych przebiegających wraz ze stanem zapalnym. Taki rodzaj pigmentacji jest zwiększony przez aktywność melanocytów.

2. Hiperpigmentacje skórne

  • ZNAMIONA BARWNIKOWE
    Część z nich ma postać plam, a część jest wypukła. Większość z nich pojawia się w okresie niemowlęcym, ale mogą pojawiać się i w późniejszym wieku. Wyróżnia się różne znamiona w zależności od umiejscowienia komórek znamionowych.
  • CZERNIAK
    Jest złośliwym nowotworem skóry, który powstaje z melanocytów naskórka lub komórek znamionowych naskórka i skóry właściwej. Znamię przekształca się w nowotwór, gdy pojawia się: asymetria kształtu, nieregularny brzeg, niejednolita barwa, powiększający się kształt i zmiany w postaci guzków, złuszczania, rozpadu lub krwawienia.

Jak usunąć przebarwienia z dłoni?

Jest kilka sposobów, dzięki którym pozbędziesz się plam i przebarwień z dłoni. Do najpopularniejszych i najskuteczniejszych należą:

1. Preparaty:

  • kwas glikolowy w niższym stężeniu nawilża i regeneruje skórę, a w wyższym stężeniu złuszcza i rozjaśnia przebarwienia;
  • kremy z filtrami UV zapobiegają powstawaniu przebarwień;
  • witaminy C, B3 i E rozjaśniają przebarwienia, opóźniają starzenie się skóry, mają działanie antybakteryjne i zwalczają wolne rodniki;
  • kwas azelainowy działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie, złuszcza i rozjaśnia skórę, ogranicza syntezę melaniny.

2. Zabiegi:

  • mikrodermabrazja – peeling chemiczny, podczas którego złuszczane są wierzchnie warstwy skóry, zabieg przeprowadza się co dwa tygodnie;
  • peelingi chemiczne – podczas nich stosuje się kwasy o odpowiednim stężeniu oraz rozjaśniającym i złuszczającym działaniu;
  • laseroterapia i fototerapia – wiązki światła i lasera rozbijają nagromadzony barwnik i powodują rozjaśnienie zmiany;
  • krioterapia – natryskowe lub punktowe zamrażanie przebarwień, które w pełni znikają po trzech lub czterech tygodniach.

A jak wy radzicie sobie z przebarwieniami?