Hej! Gdybym miała wymienić jeden jedyny składnik w kosmetykach, którego działanie na skórę jest potwierdzone bardzo licznymi badaniami, to zdecydowanie byłby to Retinol!W mojej opinii deklasuje nawet witaminę C jeśli chodzi o wpływ na skórę. Jak on to robi? I czy to prawda, że z retinolem trzeba ostrożnie? Co zyska skóra, gdy podarujecie jej retinol? Zapraszam na wpis!
Co robi retinol dla skóry?
W streszczenie można powiedzieć, że retinol odpowiada za dwie rzeczy:
- złuszcza wierzchnią warstwę skóry, dlatego ujednolica koloryt, poprawia wygląd i teksturę skóry.
- działa też w głębi skóry – wpływa na produkcję kolagenu, z czasem pogrubiając i regenerując stelaż naszej skóry.
Brzmi dobrze, a nawet rewelacyjnie, prawda? Retinol jest w stanie zastąpić nam zabiegi medycyny estetycznej, ponieważ regularnie i wytrwale stosowany… naprawdę odmładza! Oczywiście dodatkowo poprawia wygląd oraz stan skóry i pomaga na wiele problemów, a mianowicie: trądzik, przebarwienia, blizny, zanieczyszczone pory, nadmierny łojotok.
Czy retinol może źle wpływać na skórę?
Pora na ciemną stronę mocy retinolu.Jest nią agresywne i inwazyjne działanie na skórę, szczególnie na początku stosowania. Gdy przeholujecie z jego ilością, retinol potrafi uwrażliwić, przesuszyć, podrażnić skórę. Może też niestety bardzo zaburzyć barierę lipidową naszej skóry. Aby tego uniknąć, należy zacząć od małych dawek retinolu i podczas kuracji mocno dbać o buzię, chronić ją i nawilżać.
Kiedy zacząć stosować retinol i czy jest on dla każdego?
Nie ma wyraźnej granicy wieku, od której możecie zacząć stosować retinol. Warto jednak wiedzieć, że im szybciej zaczniecie – tym mocniej opóźnicie proces starzenia się skóry, a zatem dobrze jest zacząć stosować witaminę A już w młodym wieku, np. po 30 roku życia, a jeśli stosujesz retinol na trądzik, to wato nawet w wieku 20 lat. Ale jeśli potrzebujesz mocniejszej kuracji retinoidami (np. tretynoiną), konieczna jest konsultacja lekarska .Podobnie, jeśli skóra jest wrażliwa, lub masz jakieś choroby skórne.
Warto też pamiętać, że retinolu nie należy używać w ciąży ani podczas karmienia piersią. Dodatkowo bardzo ważne, jest również to, by podczas stosowania retinolu stosować dość wysoką ochronę przeciwsłoneczną, ponieważ skóra będzie znacznie uwrażliwiona na działanie promieni UV. Bez ochrony na buzi mogą powstać przebarwienia.
Najlepszy czas na kurację retinoidami jest od jesieni do wiosny, gdyż słońce i promieniowanie dociera do Ziemi w mniejszym natężeniu.
Rodzaj witaminy A i stężenie – jakie na początek?
Jeśli chodzi o retinol w kosmetykach, występuje on w różnych stężeniach – od niskich, po dość wysokie. Oczywiście najlepiej zacząć od niskich dawek retinolu i obserwować swoją skórę. Dlatego stężenie polecane na początku kuracji to około 0,1%-0,3%. Najniższe jest zalecane dla cery wrażliwej, nieco wyższe dla cery suchej lub dojrzałej. Ale według mnie, nawet osoby z cerą normalną czy tłustą powinny zaczynać powoli, od niskich stężeń czyli od retinolu 0,3%. Dzięki powolnemu wprowadzaniu go do pielęgnacji zmniejszacie ryzyko podrażnień.
Warto też wiedzieć, ze Retinol i retinoidy w pierwszym okresie stosowania tworzą wrażenie tzw. papierowej skóry i mogą lekko wysuszać. Na efekt pogrubienia i zagęszczenia musicie nieco poczekać – zachodzi on po około 4-6 miesiącach.
Pozostaw komentarz