Słońce: fakty i mity. Czy opalanie się naprawdę jest niebezpieczne?

Cześć!

Dzięki niemu nasz organizm produkuje witaminę D, skóra staje się złocista, wytwarzają się hormony szczęścia, a wszystko wokół staje się kolorowe i piękne. Chodzi oczywiście o słońce. Jednak z drugiej strony potrafi ono nieźle namieszać w naszym ciele i w efekcie doprowadzić do różnych komplikacji. Co warto wiedzieć o słońcu zanim zaczniecie się opalać?

Słońce leczy trądzik

No niestety nie. Trądzik są w stanie wyleczyć tylko antybiotyki. Fakt, słońce wysusza zmiany trądzikowe, ale to samo robi jednocześnie ze skórą. Co dzieje się dalej? Skóra na skutek promieniowania pogrubia warstwę rogową, gruczoły łojowe się blokują, dochodzi do odwodnienia. Pojawia się trądzik i przebarwienia, które pod wpływem słońca stają się ciemniejsze.

Opalanie się jest zdrowe

Dzięki słońcu nasz organizm wytwarza witaminę D. Nie oznacza to jednak, że na słońcu mamy się smażyć cały czas. Należy robić to z umiarem, bo zbyt długie przebywanie na słońcu prowadzi do zmian w DNA lub zachorowania na raka. Opalać się trzeba z głową (najlepiej schowaną pod kapeluszem), po południu i po użyciu kremu z filtrem UV.

Jak często aplikować krem z filtrem?

Błędem jest myślenie, że raz posmarowana skóra kremem z filtrem jest chroniona przez cały dzień. Filtry w kosmetykach dają nam zabezpieczenie tylko przez jakiś czas. Mówi o tym liczba umieszczona przy skrócie SPF na opakowaniu kosmetyku pomnożona przez 20 minut, czyli czas, w trakcie którego na skórze nie pojawi się rumień.

Krem z filtrem stosowany przez kilka lat

Ten kosmetyk powinien być zużyty w ciągu jednych wakacji. W ciągu następnego roku filtry utracą stabilność i nie będą chroniły twojej skóry przed promieniowaniem słonecznym. Co więcej jeżeli produkt z filtrem będziesz przechowywała w nieodpowiednich warunkach, możesz nabawić się podrażnień.

W aucie i pod parasolem obejdzie się bez kremu z filtrem

Niestety nie jest to prawdą. Zarówno przez szyby, jak i materiał, z którego wykonany jest parasol, promienie słoneczne z łatwością przechodzą i docierają do twojej skóry. Podobnie dzieje się, gdy nosisz ubrania z długim rękawem lub siedzisz w domu przy oknie. Rozwiązanie? Na okna możesz nakleić specjalną folię, a na co dzień nosić ubrania nieprzepuszczające słońca.

Kremy z filtrem zapychają pory skóry

Jeżeli są niewłaściwie dobrane, to rzeczywiście może tak się zdarzyć. W rzeczywistości na rynku kosmetycznym jest mnóstwo kosmetyków chroniących przed słońcem, które z łatwością dopasujemy do rodzaju i potrzeb skóry.