Włosy: równowaga PEH. Poznajcie łatwy sposób na świetną pielęgnację

Drodzy!
Czy słyszeliście o czymś takim, jak rówowaga PEH w pielęgnacji włosów? To klucz do ich piękna i zdrowia. Jeśli chcecie wiedzieć, jak dostarczać włosom tego, czego im potrzeba, to zapraszam na wpis – dziś opowiem wam, jak w prosty sposób zapewnić włosom harmonie w pielęgnacji.

Rozszyfrujmy! Co to jest PEH?
PEH to inaczej zrównoważona pielęgnacja włosów, która polega na dostarczaniu im składników z 3-ch grup. Każda jest dla nich istotna, aby wspólnie pomogły utrzymać idealną kondycję włosów. W skład PEH wchodzą zatem:
P – proteiny. Białka które tworzą strukturę włosa. Proteiny są ich budulcem.
E – emolienty. Dość tłuste substancje, które tworzą specyficzny biofilm. Chronią one włos przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, a przy tym pięknie wygadzają i dodają włosom blasku.
H – humektanty. Są to substancje silnie nawilżające, które zapobiegają niszczeniu i przesuszeniu włosa. Humektanty dbają, by włosy otrzymywały z powrotem wytraconą z wnętrza wodę.

Dlaczego PEH jest ważny?
Równowaga w pielęgnacji włosów polega na tym, by dostarczać im składników z każdej grupy po trochu. Ważne, by robić to umiejętnie, ponieważ przedawkowanie któregoś ze składników może zaszkodzić włosom, zamiast im pomóc. Na przykład, jeśli będziecie zbyt często stosować proteiny, to włosy otrzymają zbyt dużo budulca. Efektem jest tzw. przeproteinowanie włosów, które… stracą blask, staną się matowe, łamliwe, kruche!

Równowaga PEH, a rodzaj włosów
Każdą z grup należy dobierać do rodzaju włosów. To dlatego, ze każde włosy potrzebują nieco innego bilansu składników z każdej grupy. Czy to trudne? Oczywiscie że nie i zaraz Wam wszystko wyjaśnię, a zatem:

Włosy zniszczone, kruche, łamliwe, a także oklapnięte, z rozdwojonymi końcami potrzebują więcej budulca, a zatem protein. Możecie je stosować dwa razy w tygodniu. Sięgnijcie m.in. po dobrą maskę do włosów z keratyną – to właśnie keratyna jest najlepszym budulcem naszych włosów. dobrze spiszą się też ceramidy.
Włosy matowe i szorstkie mają za mało emolientów, dlatego warto dostarczać im częściej kosmetyków które zawierają w składzie naturalne olejki, np arganowy, makadamia, jojoba. Doskonale sprawdzi się tez olejowanie włosów. Możecie je robić nawet dwa razy w tygodniu, jeśli włosy sa bardzo pozbawione połysku.
Włosy trudne do ułożenia, sztywne to pasma, które mają za mało humektantów, czyli nawilżenia. Podarujcie im składniki, które wiążą wodę we wnętrzu włosów, np, kwas hialuronowy, ekstrakty z aloesu, gliceryna, miód, żel lniany, allantoina.

Jak stosować proteiny, emolienty i humektanty?
Najlepiej po prostu obserwować swoje włosy – po ich wyglądzie i kondycji z pewnością wywnioskujecie, czy są matowe, czy zniszczone, a może oklapnięte. To pozwoli Wam stwierdzić, czego im trzeba w pielęgnacji. Wkrótce sami nauczycie się, czego tak naprawdę potrzeba Waszym włosom i jakie składniki sa dla nich ważne. Powodzenia!