Jak dbam o dłonie? Codzienna pielęgnacja dłoni

Dłonie wykonują milion czynności na dobę. Choć przywykły do pracy, ich skóra jest bardzo delikatna i wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Codzienna pielęgnacja dłoni musi uwzględniać naturalne procesy starzenia, którym skóra dłoni zaczyna podlegać już około trzydziestego roku życia. Jaki krem do rąk wybrać? Jak wygładzić skórę dłoni i zapobiec starzeniu się skóry w tych okolicach?

Jaki krem do rąk wybrać?

Szorstkie i suche dłonie potrzebują kremu z mocznikiem (urea), gliceryną i sorbitolem, które wiążą wodę na powierzchni naskórka. Preparaty z witaminą E, retinolem, kwasem hialuronowym i kolagenem wzmacniają skórę i działają przeciwzmarszczkowo. Z kolei pantenol, lanolina i wapń łagodzą podrażnienia, dlatego wspomagają leczenie atopowego zapalenia skóry i jemu podobne choroby dermatologiczne.

Jeden krem do rąk to za mało. Lekki i nawilżający jest niezbędny latem, a kolei tłusty i ochronny będzie niezastąpiony zimą.

Jak wygładzić skórę dłoni?

Aby rozjaśnić i wygładzić dłonie, raz w tygodniu funduję im peeling solny. W tym celu mieszam łyżkę soli z łyżką oliwy i tak uzyskaną masę wcieram w skórę, dopóki sól nie zacznie się rozpuszczać. Następnie myję ręce i przecieram je wodą z sokiem z cytryny w proporcji 1:1. Na zakończenie dokładnie osuszam dłonie i smaruję je kremem nawilżającym. Peeling solny jest bardzo skuteczny, ponieważ sól wygładza i uelastycznia skórę, a kwasy owocowe zawarte w cytrynie rozjaśniają przebarwienia.

Jak zapobiec starzeniu się skóry dłoni?

Skóra na wewnętrznej stronie dłoni jest gruba i posiada wiele receptorów nerwowych, a na grzbiecie cienka, delikatna i prawie pozbawiona tkanki podskórnej. Taka jej budowa umożliwia nam zginanie palców i wykonywanie nimi precyzyjnych ruchów. Z kolei znikoma tkanka podskórna, która jest zbudowana głównie z komórek tłuszczowych, sprawia, że na dłoniach najszybciej widać upływ czasu. Jak wspomniałam, pierwsze oznaki starzenia pojawiają się już około trzydziestego roku życia. To naturalny proces, ale można go opóźnić. Pomogą Wam w tym kremy do rąk o działaniu ochronnym i nawilżającym.

Jak ja dbam o dłonie?

Po pierwsze, zanim zabieram się za sprzątanie, robię peeling dłoni i nakładam odżywkę na paznokcie. Następnie wcieram w skórę krem półtłusty lub tłusty, na przykład preparat typu biologiczna rękawiczka. Dlaczego go polecam? Ponieważ tworzy na dłoniach niewyczuwalny film ochronny, który nie dopuszcza do skóry zanieczyszczeń i szkodliwych substancji chemicznych. Zaczyna działać po około dwóch minutach od rozsmarowania. Z kolei pod paznokcie wpuszczam odrobinę oliwki. Możecie wybrać gotowy produkt z drogerii lub ‒ jak ja ‒ oliwę z oliwek. Założyłabym lateksowe rękawiczki, ale ponieważ jestem uczulona, wybieram rękawiczki gumowe, w środku wyłożone bawełną.

Teraz sprzątam. 😉 A co robię po sprzątaniu? Myję dłonie, ale nie w gorącej wodzie, która wysusza naskórek ‒ jej temperatura nie powinna przekraczać dwudziestu stopni Celsjusza. Następnie delikatnie osuszam dłonie, punktowo przykładając do nich ręcznik. Nigdy nie pomijam przestrzeni między palcami, które także starannie wycieram. Na zakończenie wcieram w dłonie krem przeznaczony do smarowania rąk i paznokci.

A Wy w jaki sposób dbacie o dłonie? Jakie kosmetyki do rąk stosujecie? Czekam na Wasze komentarze!