Jak długo kosmetyk jest ważny po otwarciu? Poznajcie znak PAO i Exp.

Hej dziewczyny, 

na co dzień korzystamy z większej lub mniejszej ilości kosmetyków. Niemniej jednak często zmieniamy preferencje, odkrywamy nowe marki i produkty. Ale czy pamiętacie o tym, żeby sprawdzić, jaka jest data przydatności danego kosmetyku? Jeśli nie, to koniecznie zacznijcie, ponieważ używanie przeterminowanych kosmetyków może być szkodliwe nie tylko dla naszego wyglądu, ale i zdrowia. W tym wpisie poznacie dwa najpopularniejsze oznakowania przydatności, czyli znak PAO i Exp. a także dowiecie się, z czego jeszcze korzystam w celu poznania daty ważności i jak przedłużyć trwałość swoich kosmetyków. Zapraszam! 

Oczywiście producenci mają obowiązek dać datę przydatności na większości kosmetyków. Niemniej jednak często oznaczenia są dla nas nieczytelne, bo nie jest wymagany jeden wzór takiej daty. Jednak mam nadzieję, że po tym wpisie oznaczenia dat nie będą już dla Was zagadką!

Oznaczenia terminu ważności kosmetyku: znak PAO i Exp. 

1. Znak PAO (ang. period-after-opening = czas-po-otworzeniu)

Znak PAO to znak graficzny na etykiecie kosmetyku. Znak ten przedstawia otwarty słoiczek, w którego środku jest umieszczana ilość miesięcy (a czasem lat). Ta liczba miesięcy oznacza, przez jaki czas możemy bezpiecznie korzystać z kosmetyku po tym, gdy go otworzymy. Większość kosmetyków ma znak PAO. Przykładowo:

12M – oznacza 12 miesięcy ważności kosmetyku po otworzeniu go

2Y – oznacza dwa lata ważności kosmetyku po otworzeniu go

2. Exp. (ang. Expiration day = data ważności)

Jest to data ważności kosmetyku. Do tego terminu możemy używać danego produktu. Zwykle data podana jest jako miesiąc i rok. Przykładowo:

06/21 – oznacza, że kosmetyk możemy stosować do czerwca 2022 roku

3. Znak PAO + Exp. 

Czasem może zdarzyć się, że dany produkt wyposażony jest zarówno z datę Exp. jak i znak PAO. Wtedy powinnyśmy po pierwsze zwrócić uwagę na to kiedy otworzyłyśmy produkt. Powinnyśmy stosować się wtedy do znaku PAO. Przykładowo:

PAO – 12 M

Exp. – 06/2022

Jeśli otwieramy dany produkt 15 kwietnia 2021 roku, to jego ważność kończy się według PAO 15 kwietnia 2022 roku i do wtedy powinnyśmy produkt zużyć, bądź przestać go używać. Pomimo że data ważności Exp. wskazuje, że możemy stosować produkt do czerwca 2022 roku.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Warto wiedzieć, że często możemy dowiedzieć się więcej o używanym kosmetyku dzięki kodowi produktu i internetowemu kalkulatorowi. Dowiemy się wtedy nie tylko do kiedy dany produkt jest ważny, ale także kiedy został wyprodukowany. W kalkulatorze należy wybrać markę, a następnie wpisać kod z pudełka bądź opakowania (zwykle składa się z 6 lub 8 cyfr). Łapcie kalkulator, z którego ja korzystam: http://checkcosmetic.net/

Na jakich produktach może nie być znaku PAO ani daty ważności? 

Są takie produkty, które nie muszą mieć daty ważności, ani znaku PAO dlatego, że nawet po długim czasie nie tracą swoich właściwości, są stabilne chemicznie, bądź nie otwierają się samoistnie, bo są np.: w aerozolach, lub są hermetycznie zapakowane. Takimi produktami są:

  • szczelnie zamknięte próbki kosmetyków
  • perfumy, wody toaletowe
  • dezodoranty w aerozolach
  • lakiery i pianki do włosów
  • jednorazowe maseczki

Data to nie wszystko, czyli jak przedłużyć trwałość kosmetyków

Oprócz daty ważności i znaku PAO powinnyśmy po prostu kontrolować stan naszych kosmetyków. Jeśli zmieni się ich kolor, zapach, bądź konsystencja to znak, przed upłynięciem ważności produktu, to znak, że zepsuły się one szybciej. Przyczyną może być niewłaściwe przechowywanie. Kosmetyki powinnyśmy przechowywać w zaciemnionym, suchym miejscu. Wilgotna łazienka, bądź nasłonecznione miejsce odpada – może to przyspieszyć psucie się kosmetyku.

Dlaczego trzeba przestrzegać terminu przydatności? 

Termin przydatności jest niezwykle istotny, ponieważ właśnie w tym czasie mamy gwarancje i ochronę od producenta. Producent zapewnia, że w tym czasie produkt jest pełnowartościowy, a zawarte substancje czynne zachowują swoje właściwości. Niestety po terminie ważności składniki aktywne mogą nie tylko stracić swoje właściwości, ale mogą też nam zaszkodzić. Dlatego po upływie terminu ważności (lub gdy produkt zmieni zapach, konsystencję bądź barwę), należy dany kosmetyk bezwzględnie wyrzucić – do pojemnika z odpadami zmieszanymi. 

A czy Wy zwracacie uwagę na datę ważności kosmetyków?