Jakie serum do włosów wybrać? Zastosowanie, rodzaje, działanie

Cześć i czołem!

Pielęgnacja włosów dla wielu kobiet jest bardzo ważna. Jedne używają tylko kosmetyków DIY z naturalnych składników, inne wolą gotowe produkty z drogerii. Bez wątpienia większość z nich i tak sięgnie po serum. Jeżeli i ty chcesz dbać w ten sposób o swoje włosy, to sprawdź, jak stosować serum, jakie ma działanie i który rodzaj serum będzie dla ciebie najlepszy.

Co to jest serum do włosów?

Serum do kosmetyk przeznaczony do pielęgnowania końcówek. Większość tego rodzaju produktów zawiera silikony. Jak działa serum do włosów? Używamy takiego kosmetyku, żeby:

  • zabezpieczyć końce pasemek przed rozdwajaniem;
  • ochronić włosy przed temperaturą i promieniami UV;
  • wygładzić i nabłyszczyć włosy;
  • ułatwić czesanie włosów.

Dobre serum do włosów nie powinno zawierać: alkoholu wysuszającego, protein (w przypadku, gdy wasze włosy często są przeproteinowane), silikonów (jeśli masz bardzo kręcone włosy, tzw. curly girl).

Czy wiesz, że istnieje kilka typów serum? Wyróżniamy następujące rodzaje serum do włosów: bez silikonów, silikonowe (lotne i pozostające na włosach), olejkowe, w kremie i w masełku.

Serum do włosów a równowaga PEH

Jeżeli stosujesz serum na włosy, to powinnaś wiedzieć, jak używać go wraz z PEH. Proteiny roślinne są antystatyczne, wygładzają oraz chronią przed temperaturą i promieniami UV. Stosowane wraz z serum mogą przeproteinować włosy. Emolienty wygładzają i chronią przed czynnikami zewnętrznymi, ale mogą przeciążyć pasemka. Humektanty natomiast działają antystatycznie, ale mogą spuszyć włosy.

Jak stosować serum na włosy?

Serum można stosować na dwa sposoby. Pierwszy polega na nałożeniu kosmetyku po myciu na wilgotne pasemka lub na włosy suche. Drugi to dwuetapowe zabezpieczenie z zastosowaniem serum. Najpierw nakładamy olej, a potem serum.

Jeżeli twoje włosy są gładkie, nabłyszczone i odporne na działanie czynników zewnętrznych, to oznacza, że serum działa dobrze. W przeciwnym wypadku włosy byłyby tłuste, obciążone i spuszone. Warto także zapamiętać, że serum nie powoduje wypadania włosów. Jeśli jednak zauważyłaś u siebie nadmierne wypadanie, to organizm zareagował alergicznie na jakiś składnik produktu.