Makijaż dla wrażliwych oczu. Jak go zrobić i jakich kosmetyków użyć?

Cześć!

Oczy i skóra wokół nich są bardzo delikatne i łatwo można je podrażnić. Zapewne wiele z was wie, o czym mówię. No przyznaj się, ile razy do oczu dostał ci się szampon lub jak często zdarza ci się niepoprawnie użyć zalotki? Skutek? Zaczerwieniona gałka oczna, łzawienie, pieczenie i suchość skóry powiek, wypadające w nadmiarze rzęsy. Ale nie martw się, bo i na to są sposoby. Sprawdź, jak wygląda makijaż dla wrażliwych oczu.

Wrażliwa skóra wokół oczu – charakterystyka

Skóra pod oczami i skóra powiek są bardzo delikatne i cienkie – ich grubość wynosi około 0,5 mm. Nie ma podściółki tłuszczowej, a co za tym idzie dużej liczby gruczołów łojowych. Ma słabsze krążenie krwi i limfy, ale zawiera bardzo dużo komórek odpowiedzialnych za powstawanie reakcji alergicznych. To powoduje, że te części twarzy są słabo nawilżone, podatne na podrażnienia i bardzo wrażliwe. W wyniku przestojów limfatycznych pod oczami powstają opuchnięcia i cienie. Dodatkowo w wyniku nieustannej pracy mięśnia okrężnego oka powstają zmarszczki nazywane kurzymi łapkami.

Uważaj na tradycyjny makijaż

Niestety kosmetyki, których używasz do pielęgnacji i makijażu oczu, nie zawsze są przebadane dermatologicznie i okulistycznie. Poza tym kawałki produktów mogą dostać się do oczu i wywołać negatywne reakcje. Nie chodzi tu tylko o chemiczne substancje, lecz także o niedokładnie zmielone cienie, których większe kawałki mogłyby mechanicznie uszkodzić skórę lub gałkę oczną. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo aparatu wzroku, to pod uwagę należy wziąć również terminy ważności produktów do makijażu. Maskary i eyelinery należy wymieniać co trzy miesiące, a cienie do powiek co pół roku. Stosowanie przeterminowanych kosmetyków może się bowiem skończyć poważnymi powikłaniami.

Kosmetyki do wrażliwych oczu

Jeżeli twoje oczy i skóra wokół nich są wrażliwe, to najlepszym dla ciebie rozwiązaniem jest stosowaniem kosmetyków mineralnych i hipoalergicznych. Produkty mineralne są bezpieczne i łagodne dla skóry, a kiedy dostaną się do oczu, nie powodują żadnego dyskomfortu (oczy wystarczy przepłukać wodą lub solą fizjologiczną). Tak naprawdę nie mają terminu przydatności, a jeśli są przechowywane w odpowiednich warunkach (szczelnie zamknięte opakowanie, suche i zacienione miejsce), to można korzystać z nich nawet przez rok. Do makijażu wrażliwych oczu przydadzą ci się również kosmetyki hipoalergiczne. Zawierają bezpieczne i przebadane składniki, substancje łagodzące i są przeznaczone dla osób noszących szkła kontaktowe. Jeżeli chciałabyś takich używać, to wybieraj te z zawartością wody termalnej, d-panthenolu i naturalnych pigmentów.

Makijaż oczu wrażliwych a szkła kontaktowe

Nosisz szkła kontaktowe i chciałabyś malować sobie oczy, a boisz się podrażnień? Daj spokój! Wystarczy, że do makijażu wprowadzisz jedną małą zmianę i zaczniesz używać kosmetyków mineralnych lub hipoalergicznych. Na czym polega ta zmiana? To zdejmowanie szkieł kontaktowych przed pomalowaniem oczu. Niestety… Wiele dziewczyn pomija ten krok. Skutek? Zaczerwieniona skóra, ból oczu, podrażnienia. A które kosmetyki będą najlepsze dla twoich oczu? Wybieraj te o formule kremu lub w sprasowanej formie, bez brokatu i masy perłowej. Kreski maluj tylko na zewnętrznej stronie powiek, a do demakijażu używaj płynów beztłuszczowych. Jeżeli odczujesz nawet najmniejszy dyskomfort, to natychmiast wyjmij soczewki i zmyj makijaż.

Akcesoria do makijażu wrażliwych oczu

Często do makijażu oczu dziewczyny stosują aplikatory dołączone do cieni. Niestety, zwłaszcza te kosmetyki o niskiej jakości, kupione na bazarze, zawierają pacynki i pędzelki zrobione ze sztucznych materiałów. Chropowata struktura tych akcesoriów może wywoływać podrażnienia i powodować zaczerwienienia skóry wokół oczu. Dlatego tak ważne jest stosowanie pędzli i gąbeczek do makijażu przeznaczonych do malowania wrażliwych oczu. Nie wolno zapomnieć o regularnym oczyszczaniu tych akcesoriów. Używanie brudnych pędzli może wywołać poważne schorzenia aparatu wzroku i skóry wokół oczu.

Jak zmywać makijaż wrażliwych oczu?

Do demakijażu oczu wrażliwych używaj produktów bezzapachowych i beztłuszczowych o pH łez. Takie preparaty zawierają wodę termalną o działaniu łagodzącym i nawilżającym. Płatek kosmetyczny nasączony takim kosmetykiem dociśnij delikatnie do powieki i przytrzymaj przez chwilę. Tę czynność powtarzaj aż do momentu, w którym usuniesz cały makijaż, a waciki będą czyste.

Podrażnienia? Jak sobie z nimi poradzić?

Makijaż zmyj łagodnym płynem, nie pocierając przy tym oczu, lecz dociskając płatek kosmetyczny do skóry i rzęs. Użyj kropli ze świetlikiem, a na opuchnięcia zastosuj chłodne okłady z wody termalnej, zielonej herbaty lub rumianku. Skórę posmaruj kremem łagodzącym podrażnienia. Jeśli nadal odczuwasz dyskomfort, a opuchlizna i łzawienie nie ustępują, to koniecznie zgłoś się do lekarza.

Czy wy też macie wrażliwe oczy? Jeżeli tak, to jak robicie makijaż i jakich kosmetyków używacie? Zostawcie koniecznie komentarz.