Mocne paznokcie? Możesz o to zadbać naturalnie!

Dziewczyny,

dzisiaj przychodzę na bloga z mini poradnikiem dotyczącym pielęgnacji paznokci. Często zasypujecie mnie pytaniami, w których przewija się jeden problem „moje paznokcie są słabe i zniszczone, nie wiem, co robić”. Śpieszę z wyjaśnieniem i pomocą!

Zniszczone i słabe paznokcie – przyczyny

Co wpływa niekorzystnie na kondycję paznokci? Ach, mogłabym wymieniać godzinami wszystkie czynniki niszczące płytkę paznokcia i osłabiające ich kondycję. Często są to różnego rodzaju choroby, uwarunkowania genetyczne lub zmiany związane np. z porami roku. Skupię się jednak na tych najważniejszych kwestiach, na które mamy wpływ, czyli:

  • częsty kontakt paznokci z detergentami np. w trakcie sprzątania;
  • wielomiesięczne przedłużanie paznokci i stosowanie akrylu bez przerw;
  • używanie zmywaczy do paznokci z acetonem;
  • piłowanie paznokci w wielu kierunkach i metalowe pilniki;
  • niestosowanie zabezpieczającej bazy pod lakier do paznokci;
  • oraz oczywiście zaniedbana w pielęgnacji, czyli np. brak odżywki.

Tego wszystkiego (↑) nie rób swoim paznokciom! Odwdzięczą się swoim pięknem.

SPOSOBY NA WZMOCNIENIE PAZNOKCI

Jeśli nasza płytka paznokcia jest już osłabiona, samo ograniczenie czynników szkodliwych nic nie wniesie. Konieczna jest intensywna regeneracja i odżywienie, dzięki któremu paznokcie wzmocnią się na nowo. Przedstawiam moje sposoby na zdrowe i piękne paznokcie.

Odżywcza kąpiel dla paznokci

Naturalna odżywka do paznokci to nic innego jak dobrej jakości oliwa z oliwek. Kąpiel w oliwce zapewnia naszym paznokciom odżywienie, nawilżenie i wzmocnienie, którego potrzebują. Aby jeszcze bardziej wzmocnić, uelastycznić, rozjaśnić i nabłyszczyć płytkę paznokcia warto do oliwki dodać sok z cytryny oraz odrobinę żelatyny. Oliwę podgrzewamy, rozpuszczamy w niej żelatynę i dodajemy sok z cytryny, a następnie w przygotowanej kąpieli moczymy paznokcie przez 15-20 minut. Bardzo prosta i skuteczna metoda!

Olejowanie paznokci

Inny sposób również związany jest z olejkami, których cenne właściwości możemy wykorzystać także tutaj. Aby wzmocnić płytkę paznokcia, warto wcierać w nią naturalne olejki tak samo, jak wciera się np. gotowe odżywki. Moje ulubione olejki na paznokcie to: olej rycynowy, olej migdałowy, olej arganowy oraz olej jojoba. Możesz użyć jednego wybranego oleju albo zrobić z nich swoją własną, domową odżywkę na paznokcie.