Moje sposoby na opadającą powiekę – makijaż, zabiegi

Odkąd pamiętam mam problem z opadającymi powiekami. Moje oczy są zbudowane tak, a nie inaczej – albo się z tym pogodzę, albo mogę próbować temu zaradzić. Wybór jest jasny!

Nie byłabym sobą, gdybym nie znalazła kilku rozwiązań tej sytuacji. Okazuje się, że opadająca powieka to nie koniec świata. Można z nią walczyć albo maskować ją wieloma różnymi metodami. Z tego wpisu dowiecie się, jakie są moje sposoby na opadającą powiekę – korzystajcie śmiało.

Ale zanim konkretny, kilka słów wstępu.

Opadająca powieka. Jak wygląda?

Czasami śmieję się, że z racji moich opadających powiek, przez całe życie patrzę na świat z przymrużeniem oka. 😉

To wyjaśnia w pewien sposób, jak wygląda opadająca powieka. U większości ludzi powieka jest na tyle napięta, że oko jest pięknie odsłonięte, a powierzchnia powieki widoczna. Ale nie u mnie – mam powiększoną fałdę skóry nad okiem, która zasłania całą powiekę. To właśnie opadająca powieka.

W najgorszych przypadkach taka powieka może nawet utrudniać widzenie. Trzeba się mocno wysilać i unosić wysoko brwi, żeby nie mieć przymrużonych oczu i wszystko dobrze widzieć.

Przyczyny opadania powiek

Skąd bierze się taka przypadłość?

W moim przypadku delikatnie opadająca powieka to prawdopodobnie wada genetyczna. Taka się już urodziłam i jakoś z tym żyć muszę. Grunt, że u mnie to w żaden sposób nie przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu. Po prostu chodzi o estetykę, dlatego z tym walczę.

Jest jednak wiele przyczyn opadania powiek, bo to schorzenie (tak można to śmiało nazwać) może pojawić się też w starszym wieku.

  • Starzenie się organizmu i spadek elastyczności skóry
  • Częste mrużenie oczu np. z powodu słabego oświetlenia
  • Osłabienie mięśni, które dźwigają powiekę
  • Uszkodzenie nerwu okołoruchowego
  • Stosowanie niewłaściwie dobranych szkieł kontaktowych
  • Znaczna i bardzo szybka utrata wagi

Jak walczyć z opadającą powieką?

Człowiek z opadającą powieką nie wygląda zbyt atrakcyjnie. Często można odebrać go mylnie jako osobę wiecznie zmęczoną i niezadowoloną. Wiecie, ile razy spotkałam się z taką opinią o sobie?

Ale spokojnie, jest mnóstwo sposobów na optyczne i faktyczne „otworzenie” oczu. Jednym z nich jest makijaż, który optycznie ukrywa opadającą powiekę i podkreśla spojrzenie. Jeśli opadająca powieka to również twój problem, koniecznie wypróbuj sztuczki makijażowe, które pomogą ją ukryć. Drugi sposób to odpowiednia pielęgnacja i zabiegi, których głównym celem jest przywrócenie skórze powiek elastyczności, napięcie skóry i uniesienie jej, aby wymodelować kształt oczu. To też da się zrobić.

Zacznijmy jednak od początku i rzeczy prostszych.

Makijaż na opadającą powiekę

Jak zrobić makijaż, który ukryje opadającą powiekę? Nie jest to zadanie trudne, ale wymagające odpowiedniego nałożenia cienia do powiek i kredki/eyelinera. Zrób to krok po kroku.

Na całą powiekę nałóż jasny cień. Wewnętrzny kącik zostaw rozjaśniony, a nawet możesz go jeszcze bardziej rozświetlić np. satynowym cieniem. W zewnętrznym kąciku użyj cienia w ciemniejszym kolorze, ale wyjedź z nim ponad załamanie powieki. Wyciągnij kolor ku skroni, dzięki czemu sprawisz wrażenie, że zacieniowane miejsce to właśnie powieka (w rzeczywistości ukryta pod fałdą skóry).

W samym kąciku możesz też dać trzeci, najciemniejszy kolor, który pociągnij od środka powieki wzdłuż rzęs i wyciągnij niczym kreskę. Jeśli umiesz, możesz też zrobić kreskę eyelinerem – powinna się stopniowo rozszerzać i pogrubiać właściwie już od ⅔ długości powieki. Wyciągnięta w kierunku skroni pięknie wyznaczy kształt oczy i sprawi, że będą bardziej wyraziste.

Zabiegi na opadającą powiekę

Opcja dla tych, którzy nie chcą bawić się w maskowanie problemu i woleliby pozbyć się opadającej powieki na zawsze – zabiegi na opadającą powiekę. Które z nich są najpopularniejsze?

  • Operacyjne usunięcie nadmiaru tkanki z powieki.
  • Plastyka powiek bez skalpela, czyli bezinwazyjne obkurczanie tkanek.
  • Uniesienie brwi za pomocą nici liftingujących.

Osobiście nie korzystałam z żadnego z nich, więc nie będę wam w tej kwestii doradzała. Wiem tylko, że istnieją i jeśli tylko macie ochotę, możecie udać się do pobliskiego gabinetu urody i dopytać o taką usługę.