Powrót do przeszłości, czyli lata 80 – makijaż, fryzura, moda

Hej Dziewczyny, 

czy tak jak ja uwielbiacie lata 80? 

Od dłuższego czasu przeglądając zdjęcia z lat 80. coraz bardziej podobają mi się tamte stylizacje. Biorąc pod uwagę najnowsze trendy w makijażu i na wybiegach, nie tylko ja inspiruję się latami 80. Na najnowszych Fashion Weekach widać inspirację latami 80, a na Instagramie królują obecnie makijaże i fryzury podobne do tych z lat 80. Bella Hadid i Kendall Jenner również włączają elementy lat 80. w swoje codzienne stylizacje.

Kim się inspirować? 

W latach 80. było kilka największych ikon stylu, którymi zresztą inspirujemy się do dzisiaj. A są nimi:

 • Madonna
 • Annie Lennox
 • Whitney Houston
 • Księżna Diana
 • Grace Jones
 • Jennifer Grey (“Dirty Dancing”)
 • George Michael

To właśnie te osoby wyznaczały trendy, zarówno w modzie, makijażach, jak i fryzurach, za którymi podążał cały świat i za którymi… wciąż podążamy! 

Makijaż lat 80.

Jeśli chodzi o makijaż lat 80. to jest to zupełne przeciwieństwo aktualnych codziennych makijaży. Dzisiaj staramy się robić #nomakeupmakeup a w latach 80. chodziło o przesadę i wyrazistość. Cóż, może nie na co dzień, ale na imprezie takie makijaże będą wyglądać rewelacyjnie! Co nam będzie potrzebne, aby włączyć nutkę przeszłości w makijażu?

 • wyraziste usta (czerwień bądź fuksja będą idealne)
 • róż na policzkach, naprawdę dużo różu
 • wyraziste, kolorowe powieki
 • kolorowy tusz do rzęs, bądź kolorowy eyeliner

Fryzury lat 80. 

We włosach, podobnie zresztą jak w makijażu, chodziło o przesadę! Trwała ondulacja, ogromna objętość i burza loków, to właśnie cechuje fryzury lat 80. 

Jeśli chodzi o długie włosy, to tamta moda kłóciłaby się z dzisiejszą świadomą pielęgnacją o włosy, bowiem królowały włosy natapirowane od czubka głowy, aż po same końcówki. Karbownica była wtedy o wiele bardziej popularna niż zwyczajna lokówka.

Włosy o średniej długości miały nieco łatwiej i to właśnie do tej fryzury dzisiaj najchętniej wracamy. Tą fryzurą są włosy ścięte do ramion i delikatnie zakręcone. Idealnym przykładem jest tutaj Babe z Dirty Dancing.

W przypadku włosów krótkich największymi inspiracjami są David Bowie i Madonna. Są to więc naprawdę krótkie, asymetrycznie ścięte włosy, ułożone w artystycznym nieładzie. W roku 2021 jedną z najmodniejszych fryzur jest właśnie krótkie cięcie inspirowane latami 80.

Moda lat 80. 

W latach 80. powszechnym trendem był fitness. Chyba każdy kojarzy Madonnę w różowym kostiumie w teledysku do piosenki “Hung up”. Kobiety świadomie wybierały legginsy, getry, czy dresy z ortalionu. I do tego dzisiaj wracamy! Szczególnie w dobie pandemii, gdy niemal każda z nas wzbogaciła swoją garderobę o (przynajmniej) parę dresów. Z kolei jeśli chodzi o dodatki, to w latach 80. bardzo popularna stała się czarna buźka na żółtym tle. Na pewno ją kojarzycie, bowiem jest to bardzo popularny wzorek na paznokciach, a także jest to symbol Drew House (marka Justina Biebera). Co poza tym? Pastelowe garnitury (dla mężczyzn i kobiet), ramoneski, ogromne gumki do włosów, zwierzęce printy, bikery, szerokie jeansy czy saszetki – to właśnie najmodniejsze propozycje już od kilku lat, a wszystkie inspirowane są modą lat 80. 

Na wyróżnienie zasługuje Księżna Diana, którą świadomie lub nie, wszystkie teraz naśladujemy. To właśnie Diana nosiła oversizowe marynarki, wpuszczała koszulę w jeansy, a stylizacje uzupełniała o skórzany pasek.

Jak widzicie zarówno fryzury, makijaż i moda są nieustannie inspirowane latami 80. Nic dziwnego, w końcu jest to prawdziwa kopalnia inspiracji i spośród tych różnorodnych propozycji każda z nas znajdzie coś dla siebie! Może to być codzienny dres i jedwabna scrunchie do włosów, a mogą być karbowane włosy i mocny makijaż na imprezę! Jak widzicie lata 80. w modzie fryzurze i makijażu to nie tylko powrót do przeszłości, ale tez nasza codzienność – i chyba nikogo to nie dziwi. 

A co Wam się najbardziej kojarzy z latami 80? Co najczęściej wykorzystujecie w swoich stylizacji, a czego staracie się unikać?

Dajcie znać w komentarzach!