Sucha skóra – charakterystyka i pielęgnacja

Cześć!

Sucha skóra w pielęgnacji jest bardzo wymagająca, a życie z nią bywa kłopotliwe. Aby lepiej o nią zadbać, najpierw należy lepiej ją poznać, a potem szukać rozwiązań problemów. Jak dbać o suchą skórę?

Sucha skóra – garść faktów

Prawie połowa populacji cierpi z powodu suchości cery, a ¼ zmaga się z takim problemem, który wynika z chwilowego działania czynników zewnętrznych. Co więcej z suchością cery częściej muszą radzić sobie osoby 60+ niż młodsze. Większość z nich stanowią kobiety; skóra mężczyzn z reguły jest grubsza i ma większą warstwę tłuszczową.

Co odpowiada za przesuszenie cery? Jest to między innymi odwodnienie organizmu. Dlatego tak ważne jest wypijanie około litra wody dziennie oraz dostarczanie jej skórze od zewnątrz. Na gorsza kondycję cery wpływ ma również mała ilość snu. Aby cera prawidłowo funkcjonowała i była w odpowiedniej kondycji, należy spać co najmniej sześć godzin.

Przyczyny i objawy suchej skóry

Przyczynami tego, że twoja skóra jest sucha, są:

 • odwodnienie,
 • dieta uboga w witaminy, minerały i kwasy tłuszczowe,
 • częste mycie dłoni mydłem,
 • oblizywanie ust
 • warunki pogodowe,
 • klimatyzacja,
 • długi i gorący prysznic lub kąpiel.

Cerę suchą rozpoznasz po tym, że jest zaczerwieniona, łuszczy się, swędzi i jest napięta. Szybciej pojawiają się na niej zmarszczki, widoczne są naczynia krwionośne. Takie niedoskonałości mogą pojawić się na całym ciele, nie tylko na twarzy.

Jak zaradzić suchej skórze?

Jeżeli twoje zmagania z cerą suchą nie przynoszą żadnego efektu, to najprostszym rozwiązaniem będzie zastosowanie się do następujących porad.

 1. Używaj nawilżającego mydła do dłoni.
 2. Unikaj gorącego prysznica.
 3. Kąpiel powinna trwać do 10 minut.
 4. Unikaj szczotkowania ciała na sucho.
 5. Skórę wycieraj miękkim ręcznikiem.
 6. Używaj nawilżających kosmetyków do twarzy.
 7. W domu stosuj nawilżacz powietrza.
 8. Pij wodę niegazowaną.