Domowe studio urody – wit. C – jak stosować na piękną cerę?

Cześć kochani!

Domowa pielęgnacja wkracza na wyższy poziom. W czasach, kiedy wymóg pozostania w domu jest sprawą prymarną, warto sięgać po domowe zabiegi pielęgnacyjne, które są już na wyższym poziomie. Obecnie macie już duży wybór substancji, które dotąd były zarezerwowane wyłącznie dla gabinetów urody. Jedną z nich jest witamina C. Na jakie jej formy warto zwrócić uwagę? Powiem Wam dziś czym pielęgnować cerę i jak stosować witaminę C, aby zyskać najwięcej.

WITAMINA C

Wiem, że ją znacie, cenicie i lubicie. To królowa pielęgnacji, a jej działanie jest wszechstronne, w dodatku pasuje do każdej cery.

Jak działa na skórę?

 • rozjaśnia przebarwienia;
 • rozświetla;
 • nadaje skórze zdrowy koloryt;
 • działa antyoksydacyjnie i odmładza;
 • jest idealnym uzupełnieniem kremu przeciwsłonecznego.

Jest wiele różnych form witaminy C. Każda ma inne działanie na skórę i inaczej zachowuje się w pielęgnacji. I jak teraz wybrać najlepszą? Już pomagam! Oto rodzaje witaminy C, które możecie spotkać w kremach czy serum:

 • KWAS ASKORBINOWY
  Najbardziej znana, czysta forma witaminy C – jednak najmniej stabilna, rozpada się pod wpływem działania czynników zewnętrznych. Przez to dociera do komórek skóry w niewielkich ilościach. Kosmetologia tworzy zatem inne formy i pochodne witaminy C – silniejsze i skuteczniejsze. Jakie?
 • GLUKOZYD ASKORBYLU
  To pochodna witaminy C, która jest rozpuszczalna w wodzie. Lekka, dociera głębiej pod skórę i w większej ilości. Wyrównuje koloryt, uszczelnia naczynka krwionośne, redukuje zaczerwienienia. Nadaje się do każdej skóry z wyjątkiem wrażliwej. Ale – moim zdaniem – to wciąż zbyt słaba forma witaminy C.
  MAP
  Rozpuszczalne w wodzie i nieco stabilniejsze od tradycyjnej witaminy C, czyli kwasu askorbinowego. Forma SAP witaminy C rozjaśnia przebarwienia skóry i nadaje się do cery trądzikowej.
 • SAP
  To także ropuszczalna w wodzie forma, która działa podobnie jak forma MAP, lecz nadaje się do skóry trądzikowej, z niedoskonałościami.
 • WITAMINA C IN OIL
  Olejkowe serum do twarzy zawiera najczęściej witaminę C opisywaną w nazewnictwie IMCI jako Tetraisopalmitate. Ta postać witaminy C jest bardzo stabilna i rozpuszczalna w tłuszczach. łatwo przenika przez barierę hydralipidową w skórze. Co prawda działa wolno i trzeba długo czekać na efekty, ale są one długofalowe. Olejowa postać witaminy C jest zalecana skórze dojrzałej, walczącej ze zmarszczkami, odwodnionej, o nierównomiernym kolorycie, przesuszonej.
 • 3-0 ETYLOWANY KWAS ASKORBINOWY
  To ekskluzywna, najdroższa forma witaminy C, a jednocześnie oczywiście NAJLEPSZA I NAJBARDZIEJ STABILNA. Ta postać witaminy C jest rozpuszczalna w wodzie, a skóra doskonale ją przyswaja. To silny antyoksydant. Pobudza skórę, czyli daje jej tzw. kicka, by produkowała odpowiednią ilość kolagenu i elastyny. Witamina C w tej formie doskonale rozjaśnia przebarwienia i nadaje się do każdego typu skóry, w tym także trądzikowej, naczyniowej, wrażliwej. Tę formę witaminy C sama kocham najbardziej za doskonałe efekty. Znalazłam ją m.in. w serum do twarzy z witaminą C Nanoil.