Niekorzystny wpływ na kondycję skóry mają takie czynniki atmosferyczne jak słońce, wiatr i deszcz. Powodują one zmiany w strukturze naskórka, które uniemożliwiają mu regenerację. Problem pogłębiamy my same, kiedy niewłaściwie pielęgnujemy skórę – to uszkadza jej barierę ochronną. W konsekwencji skóra staje się nadwrażliwa. Jak ją rozpoznać? Po kąpieli jest napięta i sucha, czasem swędzi i piecze, a naczynka mają tendencję do pękania. Jeżeli obserwujecie te objawy u siebie, to znak, że Wasza skóra potrzebuje troskliwej opieki. Jak rozpoznać wrażliwą skórę? Jak ją chronić, nawilżać i wzmacniać? Co robić, gdy skóra staje się bardziej wrażliwa? Oto moje sposoby na wrażliwą skórę.
Jak rozpoznać wrażliwą skórę?
Jeżeli nie wiecie, czy Wasza skóra jest wrażliwa, wykonajcie następujące czynności. Ich wynik pomoże Wam odpowiedzieć sobie na to pytanie.
Zacznijcie od przesuwania po skórze czystego patyczka (takiego jak ten po lodzie). Równomiernie przyciskajcie go do skóry. Pod wpływem ucisku i lekkiego drapania na skórze pojawi się biała pręga. Jeżeli po kilku sekundach zaczerwieni się, Wasza skóra jest normalna (nie wrażliwa). Takie zaczerwienienie wynika z rozszerzenia się naczyń krwionośnych i oznacza, że te reagują prawidłowo. Ślad będzie widoczny przez parę minut, po czym zniknie.
Jeżeli Wasza skóra się nie zaczerwieni, jest to objaw zaburzonej pracy naczyń krwionośnych, które zamiast rozszerzać się – zwężają się. To oznacza, że Wasza skóra jest wrażliwa.
Jak chronić wrażliwą skórę?
Jeżeli Wasza skóra nieprawidłowo reaguje na wiele czynników, takich jak woda, wiatr i nowe kosmetyki oraz jest przesuszona, napięta lub przekrwiona po zjedzeniu gorącego posiłku, to prawdopodobnie oznacza, że jest wrażliwa. Ponadto wrażliwą skórę można odziedziczyć, zwłaszcza jeżeli macie kremowobiałą karnację i jasne oczy.
Jeżeli Wasza skóra jest wrażliwa, przede wszystkim chrońcie ją przed podrażnieniami. W tym celu wybierajcie kosmetyki dla alergików lub dla dzieci (na przykład mydła do mycia), bo nie zawierają substancji drażniących. I oszczędzajcie się – zmęczenie i stres bardzo uwrażliwiają skórę.
Jak nawilżać wrażliwą skórę?
Odwodniona skóra jest czymś, czego za wszelką cenę musimy unikać, ponieważ szybciej widać na niej upływający czas i jest podatniejsza na choroby skóry.
Podczas gdy skóra normalna produkuje odpowiednią ilość lipidów, czyli substancji tłuszczowych, które łączą poszczególne komórki, to skóra sucha wytwarza ich za mało. W konsekwencji łuszczy się oraz jest szorstka i mało elastyczna.
Jeżeli macie suchą cerę, musicie co najmniej 2 razy dziennie stosować krem nawilżający, a jeżeli skończyłyście 20 lat – dodatkowo krem przeciwzmarszczkowy pod oczy. Ponadto radzę Wam zafundować skórze maseczkę nawilżającą raz w tygodniu i wypijać przynajmniej 2 litry wody dziennie. Nie zaszkodzi nawilżać się od wewnątrz – poprzez suplementy diety.
Aby opóźnić procesy starzenia, nakładajcie na noc grubą warstwę kremu nawilżającego; pokryjcie nią twarz, szyję i dłonie. To uchroni Waszą skórę przed niepotrzebnym naprężeniem i pierzchnięciem. Latem możecie spryskiwać twarz wodą mineralną lub leczniczą – ot tak, w ciągu dnia. Po wszystkim powinnyście odczekać kilka chwil, a nadmiar płynu delikatnie osuszyć chusteczką.
Jak wzmacniać wrażliwą skórę?
Między naskórkiem a skórą właściwą znajdują się naczynia włosowate, które pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak wiatr, gwałtownie rozszerzają się. W konsekwencji na twarzy pojawia się silny rumieniec. Jeżeli ta tendencja utrwali się, tuż pod skórą pojawią się czerwone niteczki, czyli tak zwane pajączki. Aby temu zapobiec, możecie profilaktycznie zażywać witaminę C, która wzmocni ścianki naczyń krwionośnych. Ponadto stosujcie kremy ochronne: latem z wysokim filtrem, a zimą zabezpieczające przed mrozem. Dodatkowo warto sięgnąć po preparaty obkurczające oraz maści z arniką, mirtem, kasztanowcem lub rutyną. Wiosną i jesienią możecie poddać się zabiegowi jonoforezy, który wzmocni i obkurczy naczynka. Pamiętajcie, żeby wybierać sprawdzone gabinety kosmetyczne.
Jakie są Wasze sposoby na wrażliwą skórę? Czekam na propozycje!
Pozostaw komentarz