Cera wrażliwa i sposoby jej pielęgnacji

Hej!

Na pewno zdajesz sobie sprawę, że cera wrażliwa nie jest łatwa w pielęgnacji. Nigdy nie wiesz, co tak naprawdę jej zaszkodziło i kiedy, nie jesteś w stanie tego przewidzieć. Przygotowałam dla Ciebie poradnik, dzięki któremu skutecznie zadbasz o cerę wrażliwą.

Jak rozpoznać cerę wrażliwą?

Niektóre objawy wrażliwości cery widać gołym okiem, a niektóre po prostu odczuwamy. Te, które widać, to np. suchość, zaczerwienienie czy łuszczenie się skóry. Objawy, które odczuwamy to swędzenie, ściągnięcie czy pieczenie. Każda osoba może mieć inne odczucia. Atopowe zapalenie skóry jeszcze bardziej nasila objawy (a ja o tym doskonale wiem).

Skóra wrażliwa dzieli się na kilka typów:

  1. Rumień związany ze stresem, silnymi emocjami, piciem alkoholu, dietą czy zmianą temperatury.
  2. Rumień, łuszczenie się skóry i uczucie ściągnięcia przez warunki atmosferyczne i klimatyzowane lub zbyt nagrzane pomieszczenia.
  3. Zaczerwienienie i uczucie ściągnięcia po zastosowaniu kosmetyku.
  4. Zaczerwienienie skóry podczas menstruacji.

Czego unikać przy cerze wrażliwej?

Wiele czynników szkodzi cerze wrażliwej. Wiem to po sobie, ponieważ sama posiadam taki typ cery. Negatywny wpływ mają toksyny środowiskowe, twarda woda, niektóre kosmetyki, reakcje na niektóre pokarmy czy zbyt mocne pocieranie wacikiem kosmetycznym. Szkodzi również stres, problemy hormonalne czy pot w przypadku AZS.

Cera wrażliwa – jak o nią dbać?

W pielęgnacji każdego typu cery najważniejszy jest dobór odpowiednich produktów. Najlepiej sprawdzą się tu preparaty z apteki, ponieważ nie zawierają substancji zapachowych i drażniących. Wybieraj kosmetyki, w których nie ma podrażniających składników. Postaw na:

  • delikatne płyny micelarne,
  • pianki lub żele do mycia twarzy bez substancji drażniących,
  • krem na dzień z filtrami UV,
  • regenerująco-odżywczy krem na noc,
  • peeling enzymatyczny raz w tygodniu.

Przyglądaj się składom bardzo uważnie. Postaw na kremy, które wyposażone są w wygodny aplikator, ponieważ wkładanie palców do kremu zwiększa ryzyko rozmnożenia się bakterii.

Pielęgnacja skóry wrażliwej – najczęstsze błędy

Twoja skóra ciągle jest przesuszona, podrażniona i zaczerwieniona? To wprawia w duże zakłopotanie. Sprawdź, czy nie popełniasz któregoś z wymienionych błędów (a może kilku?):

Pocieranie twarzy

Zbyt mocne pocieranie twarzy ręcznikiem czy wacikami narusza jej barierę ochronną, przez co staje się wiecznie sucha i czerwona.

Składniki aktywne w kosmetykach

Niektóre kosmetyki mogą podrażniać Twoją cerę, dlatego obserwuj reakcje swojej skóry i zastanów się, co je nasila.

Kilka kremów jednocześnie

Więcej nie oznacza lepiej. Dlatego ogranicz się do dwóch sprawdzonych kremów na dzień i na noc. Nadmiar kosmetyków może Ci zaszkodzić.

Nowe kosmetyki

Skóra wrażliwa często źle reaguje na zmiany w pielęgnacji, dlatego nie używaj nowych kosmetyków, jeżeli te dobrze na Ciebie działają.

Ziołowe napary

Mimo że zioła często dobrze wpływają na kondycję skóry, to mogą przyczynić się do podrażnienia wrażliwej skóry.

Mam nadzieję, że moje rady pomogą Ci dbać o wrażliwą cerę. Sprawdzaj, co dobrze na Ciebie działa i obserwuj reakcje skórne, a buzia odwdzięczy się swoim blaskiem.

Jeżeli wpis był przydatny, udostępnij go dalej!