Niestety jestem jedną z tysięcy osób, które muszą zmagać się z AZS. To choroba skóry, która potrafi uprzykrzyć życie i utrudnić codzienne funkcjonowanie. Jeśli też cierpicie na atopowe zapalenie skóry, mam dla was coś specjalnego. Wpis o tym, jakie są skuteczne naturalne sposoby łagodzenia objawów AZS. Przetestowałam je na własnej skórze, a dziś opowiem o nich nieco więcej.
Na początek kilka informacji o samej przypadłości.
AZS – atopowe zapalenie skóry
AZS (in. atopowe zapalenie skóry) zaliczane jest to chorób cywilizacyjnych. Atopia najczęściej pojawia się we wczesnych dzieciństwie i w większości przypadków samoistnie znika w wieku nastoletnim. Niestety u wielu osób – tak jak u mnie – problem pozostaje. Szacuje się, że nawet 5% dorosłych osób cierpi na AZS. Bywa nazywana chorobą hybrydową, ponieważ podłoża tego schorzenia są dwa: genetyka i uwarunkowania środowiskowe.
Skąd można wiedzieć, że mamy właśnie AZS? Warto skontrolować, czy nie pojawiają się u nas typowe objawy atopowego zapalenia skóry, a więc:
- suchość, zaczerwienienie i świąd skóry,
- rogowacenie naskórka (tzw. rybia łuska),
- utrzymujący się długo rumień i podrażnienia,
- podwyższone stężenie IgE we krwi.
Czy da się pozbyć AZS?
Dużo ważniejsze dla tych, którzy cierpią na atopie skóry, jest jednak to, że niestety nie da się jej całkowicie wyleczyć…
Wszystkie wymienione wyżej objawy AZS można jedynie uśpić – zminimalizować, pozbywając się podrażnień i dyskomfortu, który utrudnia codzienne funkcjonowanie. Nie pozbędziemy się ich jednak całkiem, bo skóra atopowa bez odpowiedniej pielęgnacji będzie podrażniona.
Trzeba zwracać uwagę na to, co jemy, w co się ubieramy, jakich kosmetyków używamy, czy mamy styczność z detergentami, czy wokół nas są jakieś alergeny, czy nie narażamy się na zbyt dużo stresu.
Jeśli nie zadbamy odpowiednio o swoją skórę… AZS powróci.
Leczenie atopowego zapalenia skóry
Na początek chciałabym podkreślić: aby leczyć AZS, trzeba je zdiagnozować. Nie opierajmy się na przypuszczeniach i wiedzy z Internetu, ale wybierzmy się na samym początku do lekarza. Po przeprowadzeniu wywiadu i zleceniu ewentualnych badań będzie mógł stwierdzić, czy mamy AZS oraz zadecydować, jak leczyć atopowe zapalenie skóry.
Jedną z możliwości jest stosowanie sterydów np. w formie maści dostępnych w aptekach. Warto jednak pamiętać, że odpowiednia pielęgnacja skóry jest kluczowa w całym procesie i wspiera leczenie, dlatego dobrym rozwiązaniem dla „atopików” są naturalne sposoby pielęgnacji skóry z AZS.
To mogą być olejki, hydrolaty, masła roślinne lub domowe kosmetyki, które natłuszczają i nawilżają. Poniżej moje sprawdzone propozycje.
Naturalne sposoby na AZS
MASŁO SHEA
Mój nr 1, jeśli chodzi o naturalne sposoby walki z atopowym zapaleniem skóry, to oczywiście masło shea (nazywane też masłem karite). Zawsze mam w domu słoiczek tego naturalnego i bogatego w składniki odżywcze kosmetyku. Zaletą masła shea jest niewątpliwie to, że rozpuszcza się w kontakcie z ciałem i wchłania niemal natychmiastowo, nie pozostawiając uczucia tłustości. Jak dla mnie to najlepszy naturalny sposób złagodzenia objawów AZS, bo skóra po zastosowaniu tego emolientu jest gładka, miękka, nawilżona i bez podrażnień.
OLEJ Z CZARNUSZKI
Idealnym dopełnieniem masła shea (choć można stosować ten naturalny kosmetyk również samodzielnie) jest olej czarnuszkowy. Zawiera substancje, które działają antybakteryjnie i przeciwzapalnie, a w przypadku AZS szczególnie ta druga właściwość jest bardzo przydatna. Zawarty w oleju z czarnuszki tymochinon blokuje wytwarzanie histaminy, białka odpowiedzialnego za reakcje alergiczne. Warto więc dodawać kilka kropli oleju z czarnuszki do stosowanych kosmetyków. Co więcej, olej z czarnuszki można też stosować wewnętrznie!
OWIES KOLOIDALNY
Kiedy pierwszy raz o nim usłyszałam, nie bardzo wiedziałam, co to takiego. Okazało się jednak, że jest to zawiesina koloidalna z płatków owsianych, którą Agencja Żywności i Leków (FDA) uznała za niezwykle pomocną w leczeniu AZS. Owiec koloidalny ma bardzo cenne dla „atopików” właściwości ochronne. Łagodzi też podrażnienia i zmniejsza uczucie świądu, dzięki czemu nie rozdrapujemy miejsc, w którym pojawiają się ogniska AZS. To naturalny sposób na atopowe zapalenie skóry, dzięki któremu szybko przywrócimy jej naturalną barierę ochronną, utrzymamy prawidłowe pH i pozbędziemy się nieprzyjemnych dolegliwości.
OLEJ Z OGÓRECZNIKA
Kolejny naturalny sposób na AZS to olejek z nasion ogórecznika, który w łagodzeniu objawów atopii stosowany jest już od kilkudziesięciu lat. To bardzo tłusty olej, który zawiera dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych, a to właśnie one odbudowują naturalny płaszcz hydrolipidowy skóry. Olej z ogórecznika jest – mówiąc prościej – świetnym emolientem, który wygładza skórę, ochrania ją przed czynnikami drażniącymi, nie pozwala się jej przesuszyć, no i łagodzi objawy AZS takie jak swędzenie. Polecam, aby złagodzić dolegliwości związane z tym schorzeniem.
Pozostaw komentarz