Pielęgnację stóp często się pomija, zwłaszcza zimą, kiedy stopy nie są widoczne. To duży błąd, bo zaniedbane trzeba później doprowadzić do formy, a to wymaga czasu i wysiłku. Zwłaszcza że pielęgnacja stóp to nie taka prosta sprawa. Dlaczego? Ponieważ nie ma na nich gruczołów łojowych, co z kolei prowadzi do szybkiego przesuszenia. Ponadto na wewnętrznej stronie stóp znajduje się dużo gruczołów potowych, których pracę wzmagają ciepłe buty i syntetyczne skarpety. W konsekwencji przesuszony naskórek grubieje, rogowacieje i pęka, a na domiar złego pojawiają się odciski. Że już nie wspomnę o grzybicy, która może zaatakować wilgotne od potu stopy. Na szczęście, są sposoby na zdrowe, ładne i zadbane stopy. Szczególnie polecam Wam kąpiele, a zwłaszcza kąpiel przeciw nadmiernej potliwości stóp, a także na stopy odparzone i otarte, zmęczone, opuchnięte czy przesuszone. Na czym polega kąpiel odżywcza i regenerująca skórę stóp? Jakie są sposoby na odciski i zgrubienia? Czy warto stosować krem do stóp? Co zrobić, żeby mieć zadbane paznokcie u stóp i gdy Wasze stopy brzydko pachną? Na te i inne pytania odpowiem w swoim dzisiejszym wpisie.
Moje sposoby na ładne i zadbane stopy: kąpiele
Kąpiele do stóp są nie tylko skuteczne, lecz także przyjemne. Przynoszą ulgę po całym dniu pracy lub chodzenia, zwłaszcza w upalne dni. Niektóre z nich mają właściwości lecznicze lub profilaktyczne. Wystarczy ciepła lub chłodna woda – w zależności od potrzeb, domowy kosmetyk do kąpieli i wolny kwadrans, aby zafundować naszym stopom relaks lub terapię.
- Kąpiel przeciw nadmiernej potliwości stóp
Aby ją przygotować, wrzućcie zioła do miski z ciepłą wodą. Polecam Wam tymianek, rozmaryn lub lawendę, które zminimalizują pocenie. Jeżeli uzupełnicie kąpiel o odrobinę sody, podniesiecie wartość terapeutyczną kąpieli. Równie dobrze możecie moczyć stopy w wodzie z octem (1/3 szklanki na 1 litr wody). - Kąpiel na odparzone i otarte stopy
Przygotujcie napar z mięty, szałwii, kory dębu lub skrzypu polnego i gdy wystygnie, dodajcie go do wody. Otarciom zapobiegnie także kąpiel w wodzie z czarną herbatą uzyskaną z trzech torebek zaparzonych w litrze wody. Gdy napar ostygnie, dolejcie go do wody w misce i wymoczcie stopy. - Kąpiel na zmęczone stopy
Woda z naparem z rumianku ukoi zmęczone stopy. Aby go przygotować, zalejcie 2 torebki rumianku litrem wrzątku. Jeżeli chcecie je odświeżyć po ciężkim dniu, zastąpcie rumianek sokiem z 1 cytryny, 2 łyżek oliwy i 2 łyżek mleka. - Kąpiel na opuchnięte stopy
Dodajcie do wrzątku 1/4 szklanki soli morskiej i kilka kropli olejku lawendowego lub świeżej lawendy. Gdy woda ostygnie, wymoczcie w niej stopy. Na obrzęki pomoże także kąpiel w ostudzonym naparze z szałwii, lawendy, melisy i rumianku.
Innym sposobem, który Wam polecam, jest zmieszanie wody z kilkoma łyżkami miodu, łyżką soli oraz kilkoma kroplami olejku eukaliptusowego i kamforowego. - Kąpiel odżywcza i regenerująca skórę stóp
Przygotujcie płyn z łyżeczki miodu, 3 szklanek ciepłego mleka i kilku kropli olejku migdałowego. Równie dobrym pomysłem będzie kąpiel w wodzie z dodatkiem kilku kropli oliwy z oliwek i 1 łyżką płatków owsianych, które nawilżają, regenerują i odżywiają skórę. - Kąpiel na przesuszone stopy
Do miski wlejcie po 1/4 szklanki soku z cytryny i mleka, 2 łyżeczki oliwy z oliwek i odrobinę olejku migdałowego lub szczyptę cynamonu, który doskonale nawilża. Dolejcie miksturę do miski z wodą i wymoczcie stopy. Równie dobrze możecie wykorzystać sok z 2 puszek ananasa i dodać do niego pół szklanki mleka kokosowego lub moczyć stopy w wodzie z dodatkiem zagotowanego, ostudzonego siemienia lnianego, mięty i kozieradki (po 4 łyżki ziół na 2 litry wody).
Inny przepis na kąpiel nawilżającą zakłada dodanie do wody kilku łyżek miodu, 1 cytryny i kilku kropli octu jabłkowego, który działa antybakteryjnie.
Moje sposoby na ładne i zadbane stopy: odciski
Odciski, inaczej nagniotki, to nie są zwykłe zgrubienia naskórka, bo posiadają rdzeń, który wrasta głęboko w skórę. Odciski powstają wskutek dużego ucisku, który zwykle jest spowodowany ciasnymi butami. Aby się go pozbyć, trzeba usunąć go wraz z rdzeniem, ale zanim to zrobicie, musicie go rozmiękczyć. W tym celu możecie przez kilka dni smarować go maścią z kwasem salicylowym lub płynem albo przyklejać plastry na odciski. Miejsce po nagniotku najlepiej potem osłaniać miękką żelową podkładką, która ochroni skórę przed uciskiem.
Moje sposoby na ładne i zadbane stopy: zgrubienia
Jeżeli warstwa zgrubiałego naskórka jest znaczna, najpierw zetrzyjcie ją specjalną tarką do pedicure. Nie róbcie tego zbyt mocno, bo w przeciwnym razie pozbawicie stopy warstwy ochronnej, przez co staną się one bardziej podatne na urazy. Następnie wygładźcie skórę peelingiem. Jeżeli warstwa zrogowaciałego naskórka nie jest gruba, możecie ją usunąć samym peelingiem, na przykład z rozdrobnionym pumeksem. Do skóry bardzo delikatnej lepiej użyć peelingu cukrowego lub kremu złuszczającego do stóp.
Starannie zajmijcie się piętami. Jeżeli zostawicie na nich zbyt grubą warstwę przesuszonego naskórka, zaczną pękać. Z tego powodu raz w tygodniu wymasujcie stopy peelingiem – dzięki temu zapobiegniecie nawarstwianiu się martwych komórek, a skóra będzie lepiej oddychać i wchłaniać nakładane później kosmetyki.
Moje sposoby na ładne i zadbane stopy: krem do stóp
Krem do stóp, który stosujecie na dzień, nie powinien być zbyt tłusty, bo pozostawi na skórze film, pod którym gruczoły potowe będą pracowały intensywniej. Najlepsze są kremy dedykowane stopom, zwłaszcza te na zrogowacenia, ponieważ zawierają mocznik, który rozpuszcza martwe komórki i wygładza skórę.
Jeżeli wykonujecie zabieg wieczorem, nałóżcie na stopy odżywczą maseczkę, owińcie je folią i załóżcie bawełniane skarpetki. Po 20 minutach usuńcie nadmiar kosmetyku papierowym ręcznikiem.
Moje sposoby na ładne stopy: zadbane paznokcie u stóp
Zacznijcie od skrócenia paznokci i wyrównania ich pilnikiem – tekturowym lub szklanym, ale nie metalowym. Następnie nadajcie paznokciom naturalny kształt, który pasuje do opuszki palca. Nie opiłowujcie ich zbyt głęboko po bokach, bo zaczną wrastać. Skórki odsuńcie drewnianym patyczkiem do manicure lub brzegiem ręcznika. Nałóżcie na paznokcie warstwę odżywki i ewentualnie pokryjcie je dwiema warstwami lakieru.
Wasze stopy brzydko pachną?
Jeżeli Wasze stopy łatwo się pocą, wmasujcie w nie nieco żelu lub talku o właściwościach hamujących wydzielanie potu. Możecie użyć dezodorantu do stóp, zwłaszcza że zwykle znajdują się w nim substancje grzybo- i bakteriobójcze. Uczucie świeżości zapewni Wam spray z mentolem, który przy okazji chłodzi skórę; warto go mieć zawsze pod ręką i stosować w razie potrzeby.
Jakie są Wasze sposoby na ładne i zadbane stopy? Czekam na Wasze propozycje!
Pozostaw komentarz