Serum działa intensywniej niż krem, mimo że ma lżejszą konsystencję. W zależności od potrzeb, możecie je stosować stale bądź czasowo – aby pomóc skórze lub włosom rozwiązać konkretny problem, na przykład zniszczenie, suchość czy starzenie się. Prawidłowo dobrane serum działa jak lekarstwo, pod warunkiem że wiemy, jak je używać. Co to jest serum i jakie ma właściwości? Jak wybrać serum i kiedy nie należy go używać? I wreszcie: jak ja stosuję serum?
Co to jest serum i jakie ma właściwości?
Serum to koncentrat kremu, który daje szybkie efekty i ułatwia dalszą pielęgnację skóry twarzy. Niektórzy uważają, że nie należy stosować go stale, aby nie przyzwyczaić skóry do dużego stężenia składników. Serum ma konsystencję żelową lub aksamitną. Jest gęstsze niż krem i przypomina wodnistą maseczkę. Chociaż zawarte w nim składniki aktywne trafiają do głębszych warstw skóry, odpowiednio dobrane serum szybko się wchłania, nie zatyka porów i nie pozostawia na skórze tłustego filmu.
Jak wybrać serum?
Serum ma za zadanie albo zastąpić krem, którego używacie na co dzień, albo tymczasowo uzupełnić jego działanie. Jeżeli używacie obu produktów, na oczyszczoną skórę aplikujcie najpierw serum, a następnie krem dobrany do rodzaju i problemu cery.
Serum musicie dopasować do potrzeb skóry i efektów, jakie chcecie osiągnąć po zakończeniu kuracji. Wybór jest ogromny: istnieje szereg kosmetyków w typie serum, które wspomagają regenerację skóry oraz mają właściwości antyoksydacyjne, rozjaśniające, przeciwzmarszczkowe czy intensywnie nawilżające. Prawidłowo dobrany preparat działa szybko i skutecznie, dlatego jeżeli same nie potraficie dobrać go do potrzeb Waszej skóry, poproście o pomoc dermatologa, kosmetologa lub kosmetyczkę.
Serum nie zawiera filtrów przeciwsłonecznych, dlatego w trakcie trwania kuracji musicie stosować krem z odpowiednio wysokim filtrem UV.
Kiedy nie należy używać serum?
Serum to kosmetyk o niezwykłych właściwościach, który pomoże Wam poprawić kondycję Waszej skóry, ale nie zawsze można po niego sięgnąć. Przeciwwskazaniem do jego zastosowania jest skóra podrażniona lub taka, która jeszcze nie wróciła do siebie po zabiegach kosmetycznych. Jeżeli jesteście uczulone na niektóre składniki kosmetyków, sprawdźcie, czy nie zawiera ich interesujące Was serum.
Jak ja stosuję serum?
Serum można stosować na dwa sposoby. Pierwsza teoria zakłada, że serum jest dodatkiem do codziennej pielęgnacji, po który należy sięgnąć, jeżeli problem skóry lub włosów się nasilił. W takich sytuacjach serum możecie używać rano i/ lub wieczorem jako bazę pod krem i zarazem pierwszą warstwę po oczyszczeniu skóry. Pamiętajcie, żeby pomiędzy aplikacją obu kosmetyków zrobić dziesięciominutową przerwę.
Druga teoria głosi, że serum stosuje się stale – zamiast kremu i w celu pielęgnacji skóry problematycznej. Także w tym przypadku używa się je rano i wieczorem.
Oba sposoby są prawidłowe i zależą od efektu, jaki chcecie osiągnąć. Serum sprawdzi się w roli dopełnienia pielęgnacji na tydzień przed ważnym wydarzeniem, takim jak sylwester, ślub czy publiczne wystąpienie, z kolei po wakacjach może posłużyć jako miesięczna regeneracja dla skóry. Rezultaty będą zależne od konkretnej cery, dlatego optymalny sposób stosowania tego kosmetyku należy wypracować samodzielnie. Obserwujcie efekty, testujcie nowe marki, poszukajcie ulubionych składników. Dobrej jakości sera mogą poprawić kondycję skóry nawet w jedną noc, innym powinien wystarczyć tydzień.
Wybierajcie opakowania, które umożliwią Wam aplikację serum bezpośrednio na skórę – bez konieczności grzebania w buteleczce. Dzięki temu kosmetyk dłużej zachowa świeżość i w związku z tym dłużej pozostanie skuteczny. Serum możecie przechowywać w lodówce, jeżeli nie ma ku temu przeciwwskazań (szczegóły znajdziecie na opakowaniu lub w ulotce informacyjnej).
Ja stosuję serum doraźnie, gdy jest taka potrzeba. Używam go jako dopełnienia kremu, dopóki mój problem skórny się nie rozwiąże.
A jak Wy stosujecie serum: stale czy od czasu do czasu? Jakie składniki aktywne powinno zawierać dobre serum Waszym zdaniem? Dajcie znać w komentarzach!
Pozostaw komentarz