Dlaczego nie wolno używać przeterminowanych kosmetyków?

Cześć!

Jeżeli zastanawiacie się, co wspólnego mogą mieć kosmetyki i zdrowie, to w tym tekście znajdziecie odpowiedź na to pytanie. Chodzi o to, czy można stosować produkty do makijażu lub pielęgnacji ciała po terminie ważności. I po czym rozpoznać psujący się kosmetyk? Zapraszam do lektury.

Kosmetyki a data ważności

Europejskie standardy określają, że ważność kosmetyku nie może być dłuższa niż 30 miesięcy. Okres ten liczy się od chwili opuszczenia miejsca produkcji do zużycia przez klienta. Jeżeli data przydatności jest krótsza, to producent zobowiązany jest do zaznaczenia takiej informacji na opakowaniu. W grę wchodzi też inna kwestia, która jest zależna od nas – to sposób przechowywania. Jeśli robimy to prawidłowo, kosmetyk posłuży nam przez bardzo długo. Dlatego nie wolno trzymać produktów zarówno w nagrzanych pomieszczeniach, jak i w lodówce. Słońce i niska temperatura mogą spowodować, że produkty zaczną się odwarstwiać, a ich działanie na skórę stanie się niebezpieczne.

Przeterminowane kosmetyki to zagrożenie dla zdrowia i życia?

Większość z was jest chyba bardzo przywiązana do kosmetyków, skoro nie wyrzucacie ich po upływie daty ważności, a znajdujecie im nowe zastosowanie. Niestety nawet nie wiecie, czym może skończyć się używanie przeterminowanych produktów. Czy wiecie, że w jełczejącym kremie powstają drażniące związki, które mogą podrażnić skórę, i to nawet wtedy, gdy taki produkt zastosujecie do zupełnie innej części ciała, np. krem do twarzy wsmarujecie w pięty.

Jeżeli zauważyłaś, że kosmetyk ma dziwną konsystencję i nieprzyjemnie pachnie, to nie czekaj, wyrzuć go. Niektóre produkty jełczeją, a w innych zaczynają namnażać się mikroorganizmy. Takie zmiany zachodzą pod wpływem przedostania się tlenu do środka produktu, który był prawdopodobnie źle zamknięty. To, jak szybko dany kosmetyk się popsuje, zależy od tego, ile konserwantów się w nim znajduje.

Terminy przydatności różnych kosmetyków

Oznaczenie daty ważności kosmetyków to symbol słoika z liczbą. Jest to PAO, czyli period-after-opening. Wybrałam kosmetyki najczęściej stosowane przez dziewczyny. Sprawdźmy, jakie są ich terminy przydatności do zużycia:

  • krem w słoiku – 9 miesięcy,
  • krem w tubce lub z dozownikiem – 24 miesiące,
  • lakier do paznokci – 12 miesięcy,
  • balsam do ciała – 6 miesięcy,
  • podkład – 12 miesięcy,
  • puder, róż do policzków, cienie do powiek w kamieniu – 30 miesięcy,
  • puder, róż do policzków, cienie do powiek w kremie – 9 miesięcy,
  • szminka – 24 miesiące,
  • tusz do rzęs – 6 miesięcy.

Kosmetyk przeterminowany, czyli jaki?

Poniżej wypisałam kilka cech, po których poznasz, że twój kosmetyk jest przeterminowany i lepiej go nie używać. Krem zmienia zapach i kolor, rozwarstwia się, a na wierzchu widać warstwę tłuszczu. Puder w kamieniu na twarzy pozostawia smugi i nie da się go równomiernie nałożyć. Perfumy tracą swój zapach. Dzieje się tak wtedy, gdy przechowujesz je w łazience. Tusz do rzęs zbryla się, a na rzęsach pozostawia grudki. Przeterminowana szminka nie daje dokładnego krycia, a na wargach pozostawia grudki. Lakier do paznokci gęstnieje, nie da się go rozprowadzić i długo schnie.

Wystrzegaj się przeterminowanych kosmetyków

Kosmetyki kupuj w drogeriach, aptekach i sprawdzonych sklepach. Nie rób kosmetycznych zakupów na bazarach, ani w kioskach. Nie najlepszym sposobem jest także robienie zapasów i chomikowanie produktów. Nie należy również otwierać opakowań, a następnie odstawiać produktów po to, żeby użyć je później. Przechowuj kosmetyki we właściwych warunkach: z daleka od źródła ciepła, światła, wilgoci i zimna. Dokładnie zamykaj opakowania. Wszystkie aplikatory, pędzle i akcesoria do makijażu i pielęgnacji skóry myj po każdym zastosowaniu.

Nietrafionym kosmetykom znajdź inne zastosowanie

Czasem zdarza się, że otrzymasz od kogoś w prezencie kosmetyk, który okaże się niedopasowany do twoich potrzeb. Nie musisz go wyrzucać; wystarczy, że oddasz komuś innemu lub wykorzystasz w zupełnie inny sposób. Odżywka do włosów świetnie sprawdzi się jako żel do golenia, a szampon lub żel do mycia twarzy posłuży ci jako produkt do mycia pędzli. Tłusty krem do twarzy zastąpi ci krem do stóp, a lżejszy – balsam do ciała. Olejek, który miał zadbać o włosy lub cerę, nałóż na skórki przy paznokciach lub dolej do kąpieli.

Dziewczyny, czy zdarzyło się wam kiedyś użyć przeterminowanego kosmetyku?