Jak czyścić i dezynfekować pędzle do makijażu?

Siemano!

Czy wiesz, co może być przyczyną twojego trądziku lub podrażnień? Brudne akcesoria i pędzle do makijażu, bakterie, które się na nich rozmnożyły lub nagromadzone na włosiu kurz, roztocza i inne zanieczyszczenia. A wystarczyło po każdym użyciu myć pędzel lub gąbeczkę i mieć zdrową cerę. Jeżeli jednak nie wiesz, jak czyścić akcesoria do makijażu, to podpowiem ci. Zapraszam do przeczytania mojego tekstu.

Mycie pędzli do makijażu – podstawowe zasady

Pędzle, gąbeczki i inne akcesoria do makijażu powinno się czyścić i dezynfekować po KAŻDYM użyciu, i to niezależnie od tego, czy stosowałaś kosmetyki pudrowe czy kremowe. Nie wolno odłożyć na półkę lub schować do kosmetyczki brudnego pędzla, bo w jego włosiu rozwiną się zarazki. Co więcej zaschnięty kosmetyk utrudni ci zrobienie kolejnego makijażu i sprawi, że włosie pędzla zwyczajnie się popsuje. Czym i jak czyścić? W aptekach, drogeriach lub sieci znajdziesz mnóstwo produktów do mycia i odkażania akcesoriów do makijażu. Wybierz skuteczny preparat i najszybszą metodę. Pamiętaj, że kosmetyk i sposób czyszczenia nie mogą w żaden sposób wpłynąć na włosie.

Dobór metody i produktu do oczyszczania będzie uzależniony od rodzaju włosia. Inaczej zachowuje się pędzel z włosiem naturalnym, a inaczej z włosiem syntetycznym. Ten ostatni jest bardziej trwały oraz odporny na szorowanie i kontakt z detergentami. Natomiast pędzle z włosiem naturalnym są delikatniejsze i należy je czyścić zupełnie inaczej. Mimo iż może być ono bardziej porowate od syntetycznego, to nie należy traktować go tak samo jak ludzkich włosów. Nie zalecam więc mycia pędzli z naturalnego włosia szamponem, bo doprowadzi to do mechanicznych uszkodzeń.

Mycie pędzli wodą również nie należy do najlepszych rozwiązań. Negatywnie na jakość włosia mogą wpłynąć twarda woda, detergenty lub zasadowe pH. Uszkodzenia mogą również wywołać: czas poświęcony na domycie mocno kryjących podkładów, które zalegają pomiędzy włosiem; czas, który trzeba dać pędzlowi na wyschnięcie; możliwość dostania się wody do metalowej części akcesorium łączącej włosie z rączką.

Czyszczenie i dezynfekcja pędzli do makijażu – zalety

Do mycia i dezynfekcji pędzli najlepiej sprawdzą się preparaty na bazie alkoholu bez dodatku pielęgnacyjnych substancji. Mogą to być zatem płyny do dezynfekcji ran (kupisz je w aptece) lub spirytus rektyfikowany 96%. Nie polecam stosowania spirytusu salicylowego, który uszkadza włosie. Jakie więc są zalety mycia pędzli wymienionymi przeze mnie produktami? Poznaj je wszystkie:

  • szybko i efektywnie oczyścisz pędzle, nawet z bardzo trwałych kosmetyków;
  • pędzle są jednocześnie dezynfekowane;
  • czas schnięcia jest krótszy;
  • naturalne włosie nie ulega uszkodzeniu;
  • delikatna i profesjonalna metoda oczyszczania;
  • brak negatywnego wpływu na jakość włosia.

Jak czyścić i dezynfekować włosie?

Bardzo ważne jest umycie i dezynfekcja dłoni. Pamiętaj, że później będziesz układała włosie, a zanieczyszczenia, które są na dłoniach, z łatwością przejdą na czysty pędzel. Jeśli nie chce ci się myć rąk, to pamiętaj, żeby założyć jednorazowe rękawiczki higieniczne. Następnie do szklanego wyparzonego pojemnika wlej preparat do czyszczenia i namocz w nim pędzle. Ważne jest, żeby płyn nie dotykał metalowych części akcesoriów. Aby usunąć kosmetyki spomiędzy włosia, wykonuj każdym z pędzli koliste ruchy, a nadmiar alkoholu odciśnij o ścianki naczynia.

Kolejnym etapem jest delikatne pocieranie pędzli o ręcznik papierowy. Czynność powtarza się do momentu pozostawienia przez włosie czystych smug. Potem odstaw pędzle do wyschnięcia. Te z syntetycznego tworzywa ustaw pionowo, włosiem w dół, żeby woda nie dostała się do metalowego łączenia. Jeśli pędzel ma nietypowy kształt, to uformuj go palcami (teraz już wiesz, po co myłaś dłonie i przygotowałaś jednorazowe rękawiczki). Pędzle ustaw w chłodnym miejscu, do którego nie dochodzi słońce i ciepłe powietrze z grzejników. A jak suszyć pędzle z naturalnego włosia? Te również odpowiednio uformuj, a następnie załóż specjalne osłonki. Są to siateczki, które kupisz w Internecie i które zapobiegają odkształcaniu się włosia.

Jakie są wasze sprawdzone metody na czyszczenie pędzli do makijażu?