Pozbądź się trądziku raz na zawsze! Poznaj skuteczne metody leczenia

Cześć!

Krostki, zaskórniki, grudki to tylko niektóre objawy trądziku. Jeżeli i ty zmagasz się z takimi niedoskonałości, to sprawdź, jak się go pozbyć. Zobacz także, jakie czynniki wywołują trądzik, bo z wieloma z nich możesz poradzić sobie samodzielnie. Zaczynamy!

Jak to jest z tym trądzikiem?

Trądzik jest chorobą przypisywaną głównie nastolatkom. Cierpią na nią również osoby dorosłe, po 30 lub 40 roku życia. Zmiany w tym wieku są najczęściej spowodowane przyjmowaniem tabletek antykoncepcyjnych, ciążą, zmianami hormonalnymi, nadmiernym rogowaceniem ujść mieszków włosowych, zaburzeniami flory bakteryjnej i czynnikami genetycznymi. Przy trądziku występują zmiany wypryskowo-łojotokowe. Objawami tej choroby są też zaskórniki i tzw. pryszcze, które pojawiają się na twarzy, dekolcie, ramionach i plecach. Jak sobie z nimi poradzić? Wypróbuj te metody.

Oczyszczaj, a nie przyjmuj antybiotyków

Dermatolodzy najczęściej przepisują pacjentom leki doustne. Tymczasem takie preparaty mogą negatywnie wpływać na narządy wewnętrzne i florę bakteryjną, a także działać toksycznie na wątrobę. Wniosek? Lecząc trądzik, możesz nabawić się innych dolegliwości. Co gorsza u niektórych pacjentów następuje nawrót choroby i leczenie trzeba powtórzyć. A to wymaga dużo czasu, cierpliwości i regularności. Najlepszym rozwiązaniem jest systematyczne oczyszczanie i złuszczanie naskórka. Produktów, których używasz, nie mogą zawierać alkoholu i mocno oczyszczających substancji. Dobrym rozwiązaniem jest przemywanie cery mleczkiem lub żelem dobranym do skóry trądzikowej, a potem delikatnie osuszać jednorazowym ręcznikiem. Dobrze jest zastosować toniki ziołowe i peelingi enzymatyczne, a rano i wieczorem – krem nawilżający.

Peelingi medyczne kontra trądzik

Dają bardzo dobre efekty pod warunkiem, że są stosowane regularnie. Peelingi medyczne dobiera się do indywidualnych potrzeb. Stosuje się podczas nich preparaty o działaniu złuszczającym, ograniczającym wydzielanie łoju, przeciwzapalne, bakteriobójcze. Niestety zdarza się tak, że po kilku zabiegach stan skóry się pogarsza. Dzieje się tak, bo zostają odsłonięte zmiany znajdujące się pod skórą. Absolutnie nie można się tym przejmować, tylko kontynuować kurację. Efekty? Leczenie trądziku bez stosowania antybiotyków i sterydów oraz poprawienie wyglądu cery bez jej przesuszenia. Należy nastawić się na długie leczenie, które będzie trwało około 6 miesięcy, w trakcie których peelingi stosuje się co dwa lub trzy tygodnie.

Dieta antytrądzikowa

Jasne jest, że to co jemy, wpływa na kondycję naszej skóry. W dłuższej perspektywie zdrowe odżywianie się może przynieść bardzo dobre efekty. Osoby z trądzikiem nie mogą jeść pikantnych potraw, soli, fast foodów, napojów gazowanych, majonezu, czekolady, kakao, cytrusów, sztucznych soków. Wskazane jest natomiast przyjmowanie owoców i warzyw, zbóż, które zawierają witaminy, minerały i kwasy tłuszczowe.

Jak wyleczyć trądzik?

Jeżeli chcesz wyleczyć trądzik, to możesz poddać się następującym kuracjom:

  1. Terapia fotodynamiczna polega na naświetleniu niebieskim światłem, podczas którego dochodzi do niszczenia bakterii beztlenowych wywołujących trądzik. Przy znacznym nasileniu choroby stosuje się preparaty fotouczulające, które niszczą gruczoły łojowe.
  2. Terapia PUVA jest stosowana w ciężkich postaciach trądziku; ma silne działanie przeciwzapalne.
  3. Laseroterapia wspomaga leczenie aktywnych zmian trądziku poprzez stymulację wydzielania sebum i działanie przeciwzapalne.
  4. Peelingi chemiczne, spośród których najbardziej popularne są: kwas migdałowy, kwas TCA, kwas glikolowy. Pierwszy ma właściwości przeciwbakteryjne, delikatnie złuszcza naskórek, hamuje wydzielanie sebum, oczyszcza pory skóry z zaskórników i łagodzi stany zapalne. Jako jedyny jest bezpieczny, nie powoduje podrażnień i może być stosowany o każdej porze roku. Drugi z kwasów, TCA, ma bardzo silne działanie, bo pomaga w leczeniu trądziku zaskórnikowego i oczyszczaniu ujść mieszków włosowo-łojowych. Kwas glikolowy natomiast ma średnią moc, nie wykazuje toksyczności. Przenika do warstwy rogowej naskórka oraz pomaga w leczeniu trądziku z zaskórnikami i krostkami, spłyca blizny, rozjaśnia przebarwienia i nawilża.

A jaki jest twój sposób na trądzik?