Mój wróg – łupież kosmetyczny. Jak skutecznie oczyścić skórę głowy?

Czy wiesz, czym jest łupież kosmetyczny? Czy umiesz dbać o skórę swojej głowy? Na temat łupieżu spowodowanego niewłaściwym doborem kosmetyków nie znalazłam wielu informacji – mimo że łupież kosmetyczny to coraz częsty problem. Dlatego w tym wpisie opowiem o tym, czym jest łupież kosmetyczny i jak się go pozbyć.

Swego czasu miałam bardzo duży problem ze skórą mojej głowy. Swędziała, mimo że myłam ją codziennie. Łuszczyła się i miałam praktycznie całe ramiona zasypane suchymi płatkami skóry, które plątały się też między włosami. Miałam wrażenie, jakby mój skalp był po prostu notorycznie nie domyty… To był łupież kosmetyczny!

Różne oblicza łupieżu

Nie wiem, czy wiecie, że łupież jest schorzeniem, z którym zmaga się niemal ¾ dorosłych osób. Praktycznie każdy z nas miał w swoim życiu mniejszy lub większy epizod z łupieżem. To przewlekła choroba skóry głowy o różnych podłożach. Najczęściej spowodowany jest przez nadmiar drożdżaków, ale warto wiedzieć, że nie zawsze to jest powodem.

Łupież kosmetyczny – objawy

Co nazywamy łupieżem kosmetycznym?

Ten rodzaj łupieżu objawia się cienkimi i łatwo odpadającymi od skóry głowy płatkami. Te większe lub mniejsze łuski najczęściej mają kolor biało-srebrzysty. Nie przylegają ani do włosów, ani do skalpu, ponieważ są po prostu suche.

Co ważne, łupież kosmetyczny to również miejscowe podrażnienie skóry głowy. Objawem jest uciążliwy i trudny do opanowania świąd.

Skąd się bierze łupież kosmetyczny?

Panuje powszechne przekonanie, że łupież to wyłącznie wynik nadmiernego namnażania się drożdżaków. To dlatego najczęściej sięgamy po szampon przeciwłupieżowy, który ma je wyeliminować i uwolnić skórę od problemu.

Z tym, że szampon przeciwłupieżowy na nic się zda, gdy mamy łupież kosmetyczny. To problem zaburzonej równowagi hydrolipidowej, z której biorą się wszystkie podrażnienia i niedostateczne nawilżenie skóry głowy. Nic więcej dziwnego, że w wielu przypadkach szampon nie pomaga – nie dlatego, że jest nieskuteczny, ale dlatego, że nie jest dobrany do naszego problemu i nie zadziała na jego źródło. Proste, prawda?

Łupież kosmetyczny – przyczyny

Najczęstsze przyczyny powstawania łupieżu kosmetycznego to:

  • mocno wysuszające środki myjące;
  • fryzjerskie zabiegi chemiczne;
  • mycie włosów w gorącej wodzie;
  • suszenie za gorącym strumieniem powietrza;
  • nadużywanie środków do stylizacji (pianek, żeli, lakierów);
  • niestosowanie produktów nawilżających.

Reasumując,

najczęstsza przyczyna łupieżu kosmetycznego to źle dobrane kosmetyki i oczyszczanie skóry głowy bez zwracania uwagi na to, czy jest dobrze odżywiona i nawilżona.

Jak pozbyć się łupieżu kosmetycznego?

Nie będę ukrywała, że nie zrobicie tego łatwo i przyjemnie…

Po pierwsze, konieczne jest zrobienie porządków w swoich kosmetykach. Odstawiamy wszystkie środki do stylizacji włosów, żegnamy niedopasowane do naszych potrzeb szampony, niepotrzebnie oblepiające włosy maski.

Po drugie, witamy zrównoważoną pielęgnację polegającą na oczyszczaniu i jednoczesnym pielęgnowaniu skóry głowy. Nawilżanie skóry głowy musi iść na równi w parze z jej odświeżaniem.

Po trzecie, wprowadzamy oczyszczające szampony do włosów, ale pamiętając o ich odpowiednim stosowaniu. Ważny jest skład, częstotliwość używania i to, z jakimi kosmetykami taki szampon połączymy.

Szampony oczyszczające skórę głowy

Największym zaskoczeniem na początku mojego starania się o przywrócenie skórze równowagi był ekologiczny produkt oczyszczający. Kosztował dużo, kompletnie się nie pienił, nie mył i sprawiał, że włosy się dramatycznie plątały. To była droga przez mękę.

Trzeba jednak wiedzieć, że zadaniem szamponu oczyszczającego jest usunięcie wszelkich zabrudzeń, nagromadzonych resztek kosmetyków, nadmiaru sebum, martwego naskórka (słowem wszystkiego, co znajduje się na skórze głowy). Niestety w tym momencie osłabia on naszą naturalną barierę hydrolipidową, powodując, że włosy stają się suche i szorstkie.

Jak oczyszczać skórę głowy?

Samo stosowanie szamponu oczyszczającego nie pomoże, a wręcz może spowodować, że łupież kosmetyczny nasili się, gdy skóra będzie przesuszona detergentami… Można tego uniknąć.

Mój sprawdzony sposób na oczyszczanie skóry głowy bez zaburzania równowagi wodno-lipidowej to stosowanie szamponu oczyszczającego tylko raz w tygodniu i zawsze w duecie z nawilżającą maską i natłuszczającymi olejami (swoją drogą świetny olejek przeciwłupieżowy to niepozorny olej rycynowy: wystarczy wcierać go w skalp). Na co dzień stosuję lżejsze szampony bez tak silnych detergentów i również nie zapominam o olejowaniu skalpu i stosowaniu maseczek, także domowych.

Jak wygląda to u was? Macie swoje sprawdzone sposoby na oczyszczenie skóry głowy? A może łupież kosmetyczny jeszcze was nie dopadł?