Cześć!
Każda z nas zna potęgę zapachów. Działają na zmysły, jak mało co. I nie mam tu na myśli perfum i feromonów, ale coś bardziej naturalnego. Olejki eteryczne, bo o nich mówię, mają wiele właściwości leczniczych i pielęgnacyjnych. Sprawdź, jak wykorzystać je w aromaterapii.
Czym jest aromaterapia?
Aromaterapia łączy w sobie medycynę naturalną i zielarstwo oraz stosuje olejki eteryczne do celów leczniczych i pielęgnacyjnych. Polega na wprowadzeniu do organizmu czynnych biologicznie substancji pochodzenia roślinnego; substancje te przedostają się przez układ oddechowy lub skórę. Tak przeprowadzona aromaterapia ma bardzo wiele korzyści dla zdrowia i ogólnego wyglądu. Do jej największych zalet należą:
- poprawa nastroju i odprężenie,
- pomoc w zasypianiu,
- poprawa koncentracji,
- zapewnienie specyficznego klimatu w pomieszczeniach i poprawa atmosfery,
- pomoc w zwalczeniu migreny, bólów głowy i mięśni,
- pomoc w leczeniu kataru i przeziębienia,
- zmniejsza stres i apatię.
Aromaterapia – najpopularniejsze metody
- Masaż aromaterapeutyczny to masaż ogólny ciała i/lub (w zależności od celu zabiegu) masaż miejscowy. Podczas zabiegu używa się mieszanki olejków eterycznych rozpuszczanych w naturalnych olejkach roślinnych.
- Kompres aromaterapeutyczny to forma miejscowej kąpieli. Polega na przykładaniu ręcznika nasączonego roztworem około 10 kropli olejku rozpuszczonego w połowie szklanki ciepłej wody.
- Kąpiel aromaterapeutyczna jest 15-30 minutowym zanurzaniem się w wodzie o temperaturze 38ºC, do której wlano 10-15 kropli mieszaniny olejków eterycznych. Kąpiel można zastosować do całego ciała lub miejscowo. Po zakończonym zabiegu skóry nie spłukuje się, lecz delikatnie wyciera ręcznikiem.
- Inhalacje to najpopularniejsze formy aromaterapii. Polegają na wdychaniu, rozpylaniu lub odparowywaniu olejków w pomieszczeniu. Do takiego zabiegu stosuje się około 10 kropel mieszaniny olejków oraz kominek ogrzewany świeczką.
- Sauna to świetne miejsce na zastosowanie olejku eterycznego. Liczbę kropel olejku i jego rodzaj dobiera się do typu sauny. Następnie rozpuszcza się je w wodzie i wylewa na kamienie lub umieszcza się w naczyniu nad grzejnikiem.
Produkty do aromaterapii
Aromaterapia zazwyczaj kojarzy się nam z olejkami eterycznymi pozyskanymi z różnych roślin. Tymczasem do pielęgnacji i domowego leczenia możemy wykorzystać inne produkty. Mogą to być na przykład świece i woski oraz produkty, które rozprowadzają zapach, czyli kominki, dyfuzory (elektryczne lub z patyczkami) i nawilżacze powietrza (tradycyjne lub ultradźwiękowe). Można kupić również bardziej zaawansowane zestawy do aromaterapii, składające się ze: świeczników, świecy, olejku eterycznego i akcesoriów dekoracyjnych. Co ciekawe do aromaterapii można również wykorzystać wapozon. Jest to urządzenie stosowane przez kosmetyczki przed manualnym oczyszczaniem twarzy.
ZAPAMIĘTAJ
Gdy wdychasz olejek, jego cząsteczki przenikają przez śluzówkę nosa i dostają się do krwi.
Jeżeli wcierasz olejek eteryczny, to przez pory skóry trafia do głębiej położonych tkanek, a następnie przedostaje się krwiobiegu.
Olejki nie odkładają się w organizmie i działają tylko podczas stosowania.
Masaże, inhalacje i kąpiele z użyciem olejków eterycznych wspomagają leczenie wielu chorób.
Olejków nie stosuje się wewnętrznie, chyba że robisz płukanie gardła.
Nie zaleca się stosowania nierozcieńczonych olejków bezpośrednio na skórę i przed opalaniem się.
I najważniejsze: aromaterapia jest alternatywną metodą leczenia.
Jakie olejki są waszymi ulubionymi? I jak je stosujecie?
Pozostaw komentarz