Kosmetyki też się psują! Jaki termin przydatności ma maskara, podkład lub olejek?

Dziewczyny, czy wiecie, że kosmetyki mają określony termin przydatności? Nie zawsze jest on jednak wyraźnie zaznaczony na opakowaniu np. w formie konkretnej daty.

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że terminy przydatności kosmetyków są określane tak samo, jak przy produktach spożywczych. Jeśli już pilnujemy dat to raczej tylko przy kosmetykach takich jak kremy, balsamy, szampony albo odżywki. Wiemy, że one mogą zaszkodzić naszej skórze lub włosom, jeśli są przeterminowane. Chociaż i tak nie stosujemy się rygorystycznie do umieszczonych na opakowaniach dat. Większość moich znajomych traktuje te informacje raczej jako sugestię. Dzisiaj chciałabym opowiedzieć o tym, dlaczego to nie jest słuszne podejście do sprawy.

TERMIN PRZYDATNOŚCI MA ZNACZENIE!

Niewiele osób sprawdza daty ważności kosmetyków, a jeszcze mniej się do nich stosuje. To błąd! Kierowanie się zasadą „nie wyrzucę, szkoda pieniędzy, jeszcze się przyda” to prosta droga do problemów. Kosmetyki po terminie przydatności nie tylko nie mają już swoich właściwości, a więc są po prostu nieskuteczne, ale również mogą nam zaszkodzić.

Sama się o tym boleśnie przekonałam, kiedy uczulił i naprawdę mocno podrażnił mnie przeterminowany (zaledwie!) dwa tygodnie krem pod oczy. Pamiętam, że miałam naprawdę mocno opuchniętą skórę pod oczami, okropnie swędziało i nawet mój ukochany, kojący żel aloesowy nie załagodził podrażnienia. Nauczyłam się na swoich błędach, że terminy przydatności kosmetyków to nie jest tylko sugestia. Mam nadzieję, że tym razem nie stwierdzicie, że też chcecie się przekonać o tym na własnej skórze. Zaufajcie mojemu doświadczeniu. 🙂

Dlaczego kosmetyki się psują?

Wszystkiemu winne są konserwanty, które przedłużają świeżość kosmetyków, ale przecież nie na wieki. O czym prawdopodobnie większość osób nie ma pojęcia. Działają tylko przez określony czas, po którym stabilność składników aktywnych danego produktu się kończy. Pamiętajmy, że krem ma dwuletnią datę ważności tylko dzięki konserwantom. Najprostszy przykład – domowe kosmetyki należy zużywać na świeżo, bo nie zawierają konserwantów i szybko się psują.

Skąd mam wiedzieć, jaka jest przydatność kosmetyków po otwarciu?

Termin przydatności kosmetyków określa się różnymi sposobami. Zależny jest on od dwóch rzeczy: daty produkcji oraz momentu otwarcia opakowania. Producenci muszą go zamieścić na opakowaniu, ale nie zawsze wygląda on tak, jak się tego spodziewamy. Jak odczytać termin przydatności kosmetyków? Nic trudnego!

Najprostsza sytuacja jest wówczas, gdy mamy konkretnie określoną datę przydatności. Wtedy niezależnie od tego, czy dany kosmetyk został otwarty, czy też nie, po zapisanej dacie nie wolno go używać. Gdzie znajduje się data przydatności na opakowaniu? Z moich obserwacji wynika, że najczęściej umieszcza się ją na zgrzewie, na nakrętce lub na spodzie opakowania. Czasami w okolicy kodu kreskowego, ale dużo rzadziej.

Standardy europejskie określają, że kosmetyk wypuszczony do sprzedaży musi wytrzymać minimum 30 miesięcy. Możemy więc przyjmować to z góry. Jednak nie zawsze tak to wygląda, zwłaszcza jeśli kupujemy kosmetyki naturalne i organiczne, których termin przydatności jest zdecydowanie krótszy, ponieważ nie zawierają konserwantów lub tylko naturalne substancje konserwujące. Jednak w większości przypadków termin przydatności kosmetyków wynosi więcej niż 30 miesięcy, a wówczas zgodnie np. z Dyrektywą Europejską producent nie ma obowiązku umieszczania daty ważności. Powinien jednak zastosować inne oznaczenia.

Istnieją dwa rodzaje oznaczeń terminu przydatności kosmetyków:

  • PAO (Period of Time After Opening) – znak graficzny PAO, przedstawiony w postaci symbolicznego otwartego słoiczka, oznacza termin przydatności kosmetyków po otwarciu; wewnątrz słoiczka umieszczony jest termin określony najczęściej w miesiącach (6M, 12M), co oznacza, że przez tyle miesięcy po otwarciu można używać tego produktu;
  • Exp. (Expiration day) – oznacza datę przydatności prawidłowo przechowywanego kosmetyku, która w tym przypadku podana jest jako konkretny dzień, miesiąc i rok (lub z pominięciem dnia); to oznaczenie wymagane w przypadku kosmetyków, które mają termin przydatności krótszy niż 30 miesięcy, aby nie narazić zdrowia konsumentów.

Co kiedy nie możemy znaleźć żadnego z tych oznaczeń?

Terminy przydatności kosmetyków są z góry określone dla różnego rodzaju produktów. Wiąże się to z podobieństwem składu i sposobów stosowania. Zawsze, kiedy nie możemy znaleźć na opakowaniu konkretnej daty lub znaku PAO, sugerujmy się rodzajem kosmetyku. Lepiej przyjąć tę najniższą granicę niż stosować przeterminowany krem.

  • Maskara zachowuje przydatność przez 3-6 miesięcy.
  • Kremy w słoiczkach nadają się do użycia przez 9 miesięcy.
  • Cienie, pudry i róże do policzku w kamieniu można stosować do 3 lat.
  • Kremy i balsamy do ciała od 6 do 9 miesięcy.
  • Podkłady wytrzymują 12 miesięcy, ale lepiej zużyć je w ciągu pół roku.
  • Szminki nadają się do malowania nawet przez 2 lata.

Pamiętajcie: zawsze, kiedy macie wątpliwość, możecie napisać do producenta. 🙂