Krem z filtrem UV a rodzaj skóry. Jak dobrać, by ładnie się opalić?

Cześć dziewczyny!

Jeżeli chcesz się bezpiecznie opalać, używaj kremów z filtrem przeciwsłonecznym. Mają bardzo ważne znaczenie dla zdrowia organizmu i kondycji skóry. Kremy stosuj zarówno latem, jak i zimą. Który będzie najlepszy dla twojej cery? Przeczytaj mój wpis, a wszystkiego się dowiesz.

Typy filtrów przeciwsłonecznych

Filtry przeciwsłoneczne dzielą się na mineralne (fizyczne) i chemiczne. Te pierwsze odbijają lub rozpraszają słońce albo pochłaniają i uwalniają promienie w postaci ciepła. Zbudowane są z dużych cząsteczek, które nie przenikają do głębszych partii skóry, lecz na jej powierzchni tworzą zabezpieczającą warstwę. Do filtrów mineralnych zalicza się tlenek cynku i dwutlenek tytanu. Ich działanie wspomagają silikony, krzemionka i filtry chemiczne stosowane w niewielkich ilościach. A jak działają te ostatnie? Pochłaniają energię wytwarzaną przez promienie słoneczne i wnikają w głąb skóry. Występują w kosmetykach pielęgnacyjnych i kolorowych, które chronią przed promieniami UVB.

Jak często należy aplikować kremy z filtrami przeciwsłonecznymi?

Jeżeli używasz kremów z filtrami chemicznymi, wystarczy, że będziesz aplikowała je co dwie godziny. W przypadku filtrów mineralnych ten czas wydłuża się do trzech lub czterech godzin. Częstotliwość aplikowania kremów uzależniona jest także od sposobu spędzania wolnego czasu. Jeśli pływasz w morzu, to po każdej kąpieli nakładaj kosmetyk ochronny. Spacerujesz po mieście? Aplikację powinnaś przeprowadzać równie często (choć dla większości z Was będzie to dość kłopotliwe). Bardzo ważne jest, żeby przed nałożeniem kolejnej warstwy kremu z filtrem zmyć poprzednią. Nie zawsze jednak jest to możliwe. W takim wypadku wystarczy, że buzię przetrzesz nawilżającą chusteczką lub nadmiar sebum odciśniesz w bibułkę matującą.

Jak wysoki faktor kremu wybrać?

Wysokość faktora zależy od fototypu skóry. Im jest on niższy, tym wyższy faktor powinnaś wybrać. Pamiętaj, że jaśniejsze karnacje są bardziej podatne na działanie promieni słonecznych, a co za tym idzie na poparzenia i podrażnienia. Całkiem niezłym wyznacznikiem jest także ilość pigmentu w skórze. Im chłodniejszy jej odcień, tym wyższego faktora powinnaś używać.

Kremy z filtrem przeciwsłonecznym a niedoskonałości cery i niedobór witaminy D

Niektóre kremy z filtrami UV moją gęstą formułę. Mogą zapychać pory skóry, powodować trądzik lub dawać uczucie obciążenia cery. Co więcej niektóre produkty zawierają substancje natłuszczające i tworzące na powierzchni skóry lepką warstwę. Jeżeli wieczorem nie usuniesz jej dokładnie, rankiem zobaczysz na swojej buzi pełno krostek i wągrów.

Tak naprawdę kremy z filtrem przeciwsłonecznym nie ograniczają produkcji witaminy D. Poza tym skórze wystarczy około 30 minut ekspozycji na słońcu, żeby uzyskać 100% dawkę tego bardzo ważnego składnika. Pamiętaj także, że ilość witaminy D zależy od stopnia nasłonecznienia. Zimą organizm wytwarza jej o wiele mniej niż latem. Z tego powodu do diety włącz suplementy, a posiłki uzupełnij dużą porcją warzyw i owoców.